'Omicron aşı tanımıyor'

'Omicron aşı tanımıyor'

15 Temmuz 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus Doktor Aleksandr Myasnikov, Covid-19'un Omicron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının dünyada hızla yayılmaya başladığını belirterek, "Virüs önce artacak, sonra azalacak, hayatımız böyle geçecek" dedi. 

Yeni varyantların dünyaya hakim olmaya başladığını söyleyen Myasnikov, Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada, sonbaharda Rusya'da bir salgın beklediklerini belirtti. Myasnikov, "Tabii ki Omicron'da bir artış olacak, sonra bir düşüş yaşanacak, ardından tekrar artışa geçecek. Yaşadığımız sürece bu böyle devam edecek" dedi. 

Maske takılması zorunluluğu konusuna da değinen Myasnikov, "Dünyada artık maskelerin kapalı mekanlarda takılması gerektiğini de söylüyorlar. Etkileyecek mi? Etkilemeyecek. Bugüne kadar maskelerin kimseye faydası olmadı" görüşünü savundu. 

Myasnikov, daha önce Covid-19'a karşı aşılanan ve hastalık geçirenlerin yeni dalgada hastalıktan kurtulmayacağını da vurguladı. Ünlü Rus doktor, "Yeni varyantta hastalık kolayca ilerliyor, belirtileri sıradan akut solunum yolu hastalığına benziyor" dedi. 

Myasnikov, "Buna rağmen, risk altındaki insanlar yeni Omicron varyantlarını zor geçirebilir. Öncelikle risk grubundakiler yaşlı ve zayıf insanlar. Bu kişilerin aşıya ihtiyaçları var" uyarısında bulundu. 

Genel olarak, aşıların hastalığın yayılmasını önlemede pek yardımcı olmadığını da savunan Myasnikov sözlerini, "Covid ile mücadele bağlamında kısıtlamaların nasıl olacağı, büyük ölçüde Ruslar arasındaki panik düzeyine bağlı" diye tamamladı.

20 belirti

BBC Türkçe, Zoe App adlı uygulamanın verilerine dayanarak öne çıkan 20 Covid belirtisini şöyle sıraladı: 

Boğaz ağrısı - %58 oranda bildirildi 

Baş ağrısı - %49 

Burun tıkanıklığı - %40 

Kuru öksürük - %40 

Burun akıntısı - %40 

Balgamlı öksürük - %37 

Ses kısılması - %35 

Hapşırma - %32 

Yorgunluk - %27 

Kas ağrısı - %25 

Baş dönmesi - %18 

Lenf bezlerinin şişmesi - %15 

Göz ağrısı - %14 

Koku hissinde değişim - %13 

Göğüs ağrısı - %13 

Ateş - %13 

Terleme - titreme - %12 

Nefes darlığı - %11 

Kulak ağrısı- %11 

Koku kaybı - %10

BA.4 ve BA.5 varyantları

Covid-19, varyant adı verilen yeni genetik kodlarla insanların karşısına çıkıyor. 

Omicron bir varyant. BA.4 v BA.5 ise Omicron bağlantılı alt varyantlar. 

Bu varyantlar ilk olarak yılın başında Güney Afrika'da ortaya çıktı ve şimdi birçok ülkede yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü ilk olarak Nisan ayında BA.4 ve BA.5'i izlemeye başladı. Bazı ülkelerde bu varyantlar diğer Covid türlerine baskın gelmeye başlamış durumda. 

Örneğin Portekiz'de BA.5 varyantı baskın halde. İngiltere'de de BA.4 ve BA.5'in etkisi sürekli artıyor. 

Henüz, bu alt varyantların diğer varyantlara kıyasla ne kadar zararlı olduğuna dair yeterli bilimsel çalışma bulunmuyor.

Etiketler:  Rusya