Turizm: Olmayan haberden mutlu olmak

Turizm: Olmayan haberden mutlu olmak

17 Temmuz 2020 Cuma  |   Kötü

Türkiye'nin en önemli gelir kaynaklarından biri turizm olduğu için geçen yıl yedi milyonun üzerinde turistin geldiği Rusya'nın koronavirüs salgını nedeniyle durdurduğu karşılıklı seferlerin başlamasını bekleyen büyük bir kitle var.

Anadolu Ajansı'nın (AA) çarşamba günü yayınladığı bir haberde Türkiye ile Rusya arasındaki uçak seferlerinin 15 Temmuz itibarıyla başlayacağını duyurması haliyle büyük yankı yarattı. Ancak haberin doğru olmadığı bir kaç saat sonra anlaşıldı ve iki ülke arasında sadece uçuşların başlamasına yönelik görüşmelerin başladığı ortaya çıktı.

Hatta Türk basınında yer alan haberler, Rus medyasında alay konusu olmuştu.

Bu duruma rağmen bazı gazeteler sorun çözülmüş, uçuşlar başlamış gibi inatla haber yapmaya devam ediyor.

Örnek mi?

Milliyet'ten bir haber:

"Rusya ile Türkiye arasında hava trafiğinin başladığının açıklanması, turizm sektöründe olumlu etki yarattı. Karar, Alanya'daki turizmciyi ve turizm esnafını sevindirdi. Rusya ile Türkiye arasında hava trafiğinin başladığının açıklanması, turizm sektöründe olumlu hava yarattı. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, henüz charter uçuşları başlamasa da bir hareketlilik olacağını söyledi."

Ortada ne açılmış bir hava trafiği ne de başlamış uçuşlar var ama Milliyet olmayan bir habere dayanarak pembe bir tablo çiziyor.

Haber aslında DHA'nın ama bu durum bile Milliyet'in ayıbını örtmüyor.

Bunun yanlışlıkla da ilgisi yok, gayet bilinçli bir taktik.

Türkçede güzel deyimler var:

Doğmamış çocuğa don biçmek,

Dereye görmeden paçaları sıvamak gibi.

Milliyet'e yazık ettiler...

Etiketler:  Rusya