Öldürülen 65. gazeteci

Öldürülen 65. gazeteci

17 Şubat 2020 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü ölümünün beşinci yılında anılıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) “Ülkedeki politik iklimin etkisiyle nefret cinayetiyle öldürüldüğü” gerekçesiyle Köklü’nün TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne ismini ve fotoğrafını törenle eklemişti. 

Beş yıl önce, 17 Şubat 2015 günü Kadıköy’de kartopu oynarken bir dükkan sahibi tarafından öldürülen gazeteci Köklü için Basın Müzesi’nde 17 Şubat 2020 Pazartesi günü (bugün) saat 13.00’de bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda TGC Başkanı Turgay Olcayto, Sibel Köklü ve arkadaşları konuşacak.

Kimdir?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life dergisinde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi. Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün gazetesinin kuruluşunda görev aldı. Bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir şey daha var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti.  Bir yıl Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede Bianet’e haberler göndermeye devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Sabah gazetesinde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı. 2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası iş yeri temsilcisiydi. Daha sonra 2010-2014 yılları arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiye işinden çıkarıldı. Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı...

(TGC)