Olay TV'de son: 180 gazeteci işsiz kaldı

Olay TV'de son: 180 gazeteci işsiz kaldı

15 Şubat 2021 Pazartesi  |   Kötü

Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, faaliyetlerini sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. Böylece 180 gazeteci işsiz kaldı.

1994 yılında iş adamı Cavit Çağlar tarafından Bursa’da yerel bir televizyon kanalı olarak kurulan Olay TV, kısa süre önce kabuk değiştirerek haber kanalı formatında izleyiciler ile yeniden buluşmuştu. 

Merkezini İstanbul'a taşıyan ve çeşitli medya kuruluşlarından flaş isimleri transfer eden kanalın muhalif haber ve yorumları iktidarı rahatsız etmiş, HDP Meclis Grup toplantısının yayınlanması ise uzun süre konuşulmuştu. 

Cavit Çağlar'ın "Bu yayın politikası beni aştı, ismimi de frekansımı da çekiyorum" çıkışının ardından Olay TV 25 Aralık'ta yayın hayatını sonlandırmıştı. 

Merkezini İstanbul’a taşıyarak bir ay gibi kısa bir süre yayın yapan Olay TV’nin kapanmasının ardından yeni kanal kurma çalışmaları sonuçsuz kaldı. Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar pazartesi günü saat 11.00'de kanal merkezinde çalışanlarla bir toplantı yaparak faaliyetlerini sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. 

Sarılar, "Bu yola çıkarken böyle olacağını ben de bilmiyordum. Kendim de inandım sizleri de inandırdım kendi adıma hepinizden özür dilerim. Çok çabaladık olmadı. Hüseyin Köksal beyin kanal satın alma çabaları başarısız oldu. İşsizlik maaşı için bir çalışma yapacağız. Kimseyi mağdur etmemek için tazminat olaylarına bakacağız. Herkes hakkını helal etsin" diye konuştu.

TGS açıklaması

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Olay TV'yle ilgili şu açıklamayı yaptı: 

"İktidarın tahammülsüzlüğü 180 medya emekçisini işsiz bıraktı. 

30 Kasım’da bir haber kanalı olarak yayın hayatına başlayan ancak iktidardan gelen baskılar nedeniyle sadece 26 gün açık kalabilen Olay TV’de çalışanlar ile yollar ayrıldı. Hüseyin Köksal ile Cavit Çağlar ortaklığındaki kanal, Çağlar’ın iktidar baskılarına işaret ederek ortaklıktan çekilmesi sonucu kapanmıştı. İş insanı Hüseyin Köksal’ın 25 Aralık’tan beri yeni frekans bulma girişimleri yine iktidar tarafından engellendi. Yaklaşık 2 aydır bulunacak yeni kanalla yola devam edeceklerini düşünen 180 gazeteciye dün yapılan açıklamada, “Arayışlarımız sonuçsuz kaldı. Yeni frekans alamıyoruz, satın almak üzere görüştüğümüz kanallara baskılar yapıldı. Satın almamız engellendi” denildi. 

Farklı seslere tahammül gösteremeyen iktidar bu süreçte hem yeni bir kanalın doğuşunu engelledi hem de 180 gazeteciyi işsiz bıraktı. Olay TV ekibine yayın hakkı tanınmaması, siyasi iktidarın tek sesli medya anlayışının göstergesidir. Türkiye’de tarafsız ve herkese eşit mesafede yayın yapacağını açıklayan bir kanala yaşam hakkı tanınmaması sansürdür. Demokratik bir hukuk düzeninde bu kabul edilemez. İktidar basın özgürlüğüne saygı duymak zorundadır. 

Öte yandan çoğu özgürce haber yapabilmek niyetiyle çalıştıkları medya kuruluşlarından ayrılıp buraya gelen gazeteciler pandemi koşullarında işsiz bırakıldı. 

Elbette bu yaşananların sorumlusu iş insanı Hüseyin Köksal değil. Ancak Sayın Köksal’ın meslektaşlarımıza ödeyeceği 2-3 aylık tazminat ile iş bulmanın çok zor olduğu bu salgın sürecinde mağduriyetleri ortadan kaldıracağını düşünüyor ve kendisinden yapıcı bir adım bekliyoruz. 

Basın özgürlüğüne, çok sesliliğe tahammülü olmayan iktidar gazetecilerin ekmeğini de gasp etmiştir. 

Gazeteciler Sendikası olarak 180 meslektaşımızla dayanışma içinde olduğumuzun ve ekmeğimize göz koyanlardan mutlaka hesap soracağımızın bilinmesini isteriz."

(Medyaradar, Medyatava)