Olay TV'de ne oluyor?

Olay TV'de ne oluyor?

24 Aralık 2020 Perşembe  |   Günlük

Kapatılacağı konuşulan Olay TV'nin yüzde 70 finansmanını karşıladığı ileri sürülen Trabzonlu iş insanı Hüseyin Köksal önce CHP’ye yakın duran KRT televizyon yönetimiyle görüştü ancak sonradan rotayı Halk TV'ye çevirdi.

Medyaradar'ın özel haberine göre, Köksal Londra’da yaşayan iş adamı Cafer Mahiroğlu’nun sahibi olduğu Halk TV’yi 32 milyon liraya satın almak üzere el sıkıştı. Köksal satın alma bedeli olarak 20 milyon lira verecek ayrıca kanalın piyasaya olan 12 milyon lira borcunu üstlenecek. Ancak Mahiroğlu bu haberi yalanladı.

Medyaradar yazarı Keskin Kalem kısa süre önce, Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu’nun kanalın yönetimine Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na çok yakın bir isim olan Suat Toktaş'ı getirdiğini ve ulusalcı kesimin tasfiye edilerek liberalleri daha görünür kılma planlarını yaptığını yazmıştı. 

Peki son gelişmeden sonra Toktaş kanalın yayın yönetmenliği koltuğunda kalabilecek mi? 

Yoksa Olay TV’nin kurucu yayın yönetmeni Süleyman Sarılar mı tepe isim olarak atanacak? 

Ya da bir ara formül mü bulunacak? 

Tüm bu kritik konularla ilgili müzakereler sürüyor.

Ancak Mahiroğlu, "Olay TV’nin Halk TV’yi satın aldığı yönündeki haber tümüyle asılsızdır. Belli bir amaca hizmet ettiği izlenimi veren bu haber spekülasyondan ibarettir" diyerek satış iddiasını yalanladı.

İddialar

Henüz birinci ayını bile dolduramadan kapanacağı söylenen kanalın akıbetiyle ilgili olarak hafta başından bu yana birbirinden farklı iddialar gündeme geliyor. 

İddialardan başlıcası, kanalı desteklediği ifade edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kanaldan desteğini çekmesiydi.

Diğer iddia, HDP'nin grup toplantısının TV kanalları arasında sadece Olay TV'de yayınlanmasının iktidarı rahatsız ettiği yönündeydi. 

Olay TV kaynaklarına göre ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kanalın patronu Cavit Çağlar'a bir isim listesi gönderdi ve yeniden yapılanma talep etmişti. Çağlar'ın, bunun üzerine kanalı kapatma kararı aldığı ileri sürülmüştü.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)