Olay TV kapanıyor mu?

Olay TV kapanıyor mu?

22 Aralık 2020 Salı  |   Günlük

Eski Devlet Bakanı, iş adamı Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu Olay TV'de ortaklık krizi patlak verdi ve kanalın kapanması olasılığı gündeme geldi.

Yayın hayatına 30 Kasım'da Kanal D'nin eski Haber Koordinatörü Süleyman Sarılar'ın yönetiminde başlayan ve aralarında Nevşin Mengü'nün de bulunduğu birçok flaş ismi kadrosuna katan kanalda ortaklar arasında kriz çıktı. 

Medyaradar'a ulaşan kulis bilgilerine göre, Olay TV'nin frekans ve isim hakkını elinde bulunduran Çağlar, kanalın yüzde 70 finansmanını sağlayan Trabzonlu iş adamı Hüseyin Kalkan ile anlaşmazlığa düştü. 

Anlaşmazlığın çözüme kavuşturulamaması nedeniyle Olay TV'nin 25 Aralık 2020 tarihi itibarıyla kapanmasına karar verildi. Kanal geçen ay yeniden yayına geçmeden önce merkezini Bursa'dan İstanbul'a taşımıştı.

Çağlar'ın bu çıkışının altında geçtiğimiz günlerde HDP'nin grup toplantısının haber kanalları içerisinde sadece Olay TV tarafından baştan sona yayınlanmasının yattığı, ünlü iş adamının bu durumdan rahatsız olduğu belirtiliyor.

"İddia boyutunda"

Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar ise, "Resmi açıklama yapılana kadar tüm söylenenler iddia boyutunda" dedi. 

Henüz birinci ayını bile dolduramadan kapanacağı söylenen kanalın akıbetiyle ilgili, birbirinden farklı iddialar gündeme geliyor. 

İddialardan başlıcası, kanalı desteklediği ifade edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kanaldan desteğini çekmesi...

Olay TV kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kanalın patronu Cavit Çağlar'a bir isim listesi gönderdi ve yeniden yapılanma talep etti. Çağlar, bunun üzerine kanalı kapatma kararı aldı.

Bir başka iddia ise, kanalın yöneticilerinin farklı bir frekans arayışında olduğu ve frekans satın alınarak başka bir isim ve logoyla yayına devam edileceği yönünde. 

Olay TV ile ilgili iddialar birbirini izlerken, kanalda çalışan 180'i aşkın gazeteci işsiz kalma endişesi yaşamaya başladı. 

(Medyaradar, Independent Türkçe, Medya Günlüğü)