Olay TV kapandı

Olay TV kapandı

25 Aralık 2020 Cuma  |   Günlük

Son günlerde yoğun polemiklerin odağında bulunan Olay TV, yayın hayatına başlamasının 26. gününde yayınını durdu.

Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar  ana haber canlı yayında yaptığı açıklamada, kanalın ortaklarından Cavit Çağlar'ın çekildiğini, diğer ortak Hüseyin Köksal'ın aynı ekiple yola devam edilmesi için çeşitli girişimlerde bulunduğunu belirterek, "Anı gazetecilik anlayışıyla devam edeceğiz. Ya bir yol yapacağız ya da bir yol açacağız" dedi. Sarılar ayrıca, Çağlar'ın," Bana iktidardan büyük baskı var, devam edemeyeceğim" dediğini aktardı. 180 gazetecinin görev yaptığı kanalın cuma günü saat 20.00'de yayınını durdurmasından sona siyah bir ekran ve Olay TV logosu belirdi.

Hafta başında kanalın kapanacağı yolunda söylentiler çıkmış ve Olay TV'nin akıbetiyle ilgili olarak birbirinden farklı iddialar gündeme gelmişti.  

İddialardan biri, HDP'nin grup toplantısının TV kanalları arasında sadece Olay TV'de yayınlanmasının iktidarı rahatsız ettiği yönündeydi. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kanalın patronu Cavit Çağlar'a bir isim listesi göndermiş ve yeniden yapılanma talep etmişti. Çağlar'ın, bunun üzerine kanalı kapatma kararı aldığı ileri sürülmüştü.

Çağlar kanalın kapanmasının ardından yaptığı açıklamayla "HDP sıkıntısı" iddialarını şöyle doğruladı:

"Ben merkez sağda siyaset yapmış bu ülkeye hizmet etmiş bir kişiyim. Olay TV yayın ekibinin yaptığı yayınlar beni rahatsız etti. Tarafsız yayın yaparken HDP yayınlarına ağırlık verilmesi üzerine bu konuyu beraber iş birliği yaptığım ortağıma ilettim. Bunun üzerine “yeni bazı arkadaşları kanala ilave edip denge kuralım” dediğimde ortağım bunu kabul etmedi. Ben de bu şartlarda devam edemeyeceğim, kanaldan ayrılmak durumunda kalacağımı söyledim. Bu iş bana ders oldu. Kanalın lisansı elimde uygun bir zamanda yeni bir ekiple tekrar başlayabilirim. NTV’yi kuran benim."

Kapanmadan bir gün önce, ortaklardan Hüseyin Köksal'ın perşembe günü önce KRT ile görüştüğü, ardından da Halk TV'yi satın almak için harekete geçtiği iddiası yayıldı. İddiaya göre, Köksal Londra’da yaşayan iş adamı Cafer Mahiroğlu’nun sahibi olduğu Halk TV’yi 32 milyon liraya satın almak üzere el sıkıştı. Köksal satın alma bedeli olarak 20 milyon lira verecek ayrıca kanalın piyasaya olan 12 milyon lira borcunu üstlenecekti. Ancak Mahiroğlu, "Olay TV’nin Halk TV’yi satın aldığı yönündeki haber tümüyle asılsızdır. Belli bir amaca hizmet ettiği izlenimi veren bu haber spekülasyondan ibarettir" diyerek satış iddiasını yalanladı.