Oksijen yayın hayatına başladı

Oksijen yayın hayatına başladı

16 Ocak 2021 Cumartesi  |   Günlük

Basılı gazetelerin internet medyası karşısında sürekli gerilediği bir dönemde Zafer Mutlu'nun kurucusu olduğu Oksijen yayın hayatına başladı.

Yazarları arasında Zülfü Livaneli ve Daron Acemoğlu'nun da bulunan Oksijen'in internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor:

"Bu dönemde gazete çıkar mı?  Ekrandan okumaya alıştık, kağıttan gazete okuyan kaldı mı? 

İnternette ne arasam buluyorum, ne yapayım gazeteyi? 

İlk bakışta reddedilemeyecek, üzerine kafa yormadan onaylanabilecek iddialar bunlar… 

Ama biz tam tersini düşünüyoruz. 

Evet, son 15-20 yılda gazeteler çok kan kaybetti. Hem Türkiye’de hem dünyada… 

Buna karşın, kaliteli içeriği olanlar ve dijital teknolojiye ayak uyduranlar diğerlerinden sıyrılıp, ayakta kaldı, eskiye göre çok daha güçlendi. 

İşte, Oksijen tam da bunu yapmak için yola çıkıyor. 

Türkiye’de Batı standartlarında bir hafta sonu gazetesinin yayınlanabileceğini kanıtlamak için… 

Eskisi gibi, hafta sonlarında doya doya gazete sayfalarını çevirme keyfini Türk okuruna yeniden tattırmak için… 

Aynı kaliteli içeriği 7 gün 24 saat dijital cihazlardan okurlara ulaştırabilmek için… 

Dünyanın ve Türkiye’nin alanında en saygın, en bilgili isimleriyle ekonomiyi, politikayı, sağlığı, bilimi, sanatı, kitabı, sinemayı, müziği, gastronomiyi; yani hem ihtiyacınız olan bilgiyi hem de hayatın keyifli yanlarını gazete okumayı sevenlerle buluşturmak için… 

Dünyanın en etkili ekonomistlerinin analizlerini, büyük devlet adamlarının güncel olaylara ilişkin fikirlerini, çok önemli bilim insanlarının öngörülerini her hafta Oksijen’de bulacaksanız. 

“Kaliteli içerik”, “etkili ekonomist”, “büyük devlet adamı” derken içi boş klişelerden bahsetmiyoruz. Dünyanın önde gelen fikir platformlarından Project Syndicate’in Türkiye yayın hakları Oksijen’de. İngiltere’de The Guardian, Fransa’da Le Monde, İspanya’da El Pais, ABD’de Boston Globe, Japonya’da Nikkei gibi dünyanın önde gelen gazeteleriyle birlikte, bu dev bilgi hazinesi Türk gazete okurlarına Oksijen’in sayfalarıyla ulaşacak. 

Türk medyasında kalite çıtasını yukarı taşımak için bir yeniliğimiz daha var: Dünyanın en itibarlı ekonomi gazetelerinden The Financial Times’ın Türkiye yayın hakları da sadece Oksijen’de. FT’nin detaylı, analitik, çarpıcı haberleri sayfalarımızda yer alacak. 

Oksijen’da her hafta dünyanın önde gelen gazetelerinin standartlarında sağlık haberleri, titizlikle hazırlanmış Covid-19 dosyaları yer alacak. Tıp alanında ABD’nin en etkili isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Mehmet Toner de yazılarıyla katkıda bulunacak. 

Dijital platformlarda seyretmeye değer her film ve dizi… Yeni çıkan, çok satan her kitap, her yazar…  En çok paylaşılan müzik listeleri, yeni sesler… 

Büyük kentlerin nabzı… Ayrıntılı haber dosyaları… 

Artık her hafta sonu Oksijen’de…  Havanızı değiştirmeye geldik. Türkiye’nin tek hafta sonu gazetesi Oksijen.

Medyaradar'ın haberine göre de, gazetenin kurucularından Tayfun Devecioğlu, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk oldu. Devecioğlu, “Bir süre sonra kendi mesleğimize dönme imkanı bulduk. Heyecanlıyız. Türk medyasına bir soluk olacağını tahmin ediyorum. Bütün gazeteci arkadaşlara sesleniyorum. Benim iyi haberim var diyen arkadaşlar haberlerini getirsinler, telifini ödeyelim onlar da Oksijen’in bir parçası olsunlar” dedi. 

Devecioğlu’nun Atilla Güner’le Akşam Postası’na açıklamalarından bir bölüm şöyle:

Muhalif ya da yanlı medya gibi kendimizi öyle bir yere konumlandırmıyoruz. Günlük gazetelerin temposuna yetişmek zor, biz haftalık tempoda olan olayları daha derinlemesine analiz etmek, günlük gazetelerin alanlarının dışında olan alanlarda haberler, yorumlar ve analizlere yer vermek istiyoruz.

Oksijen’in Türk medyasına bir soluk olacağını tahmin ediyorum. Biz de bir süre sonra kendi mesleğimize dönme imkanı bulduk. O yüzden heyecanlıyız. Sizin aracılığınızla da bir çağrı yapmak istiyorum. ‘Benim iyi haberim var’ diyen arkadaşlar haberlerini getiriyorlar, telifini ödüyoruz ve o haberi biz kullanıyoruz. Bütün gazeteci arkadaşlara sesleniyorum. Oksijen’de haberlerini değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirler.