NTV'nin 500 metrelik yatı!

NTV'nin 500 metrelik yatı!

6 Mart 2022 Pazar  |   Günlük

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar Rus milyarder iş insanlarını da hedef almaya başladı. 

Bu kişilerden biri olan Özbek asıllı milyarder Alişer Usmanov'un 600 milyon dolar değerinde yatına kısa süre önce Hamburg'da el konuldu. Metal sektöründe yatırımları olan Usmanov, Avrupa Birliği’nin yaptırım listesinde olan 25 Rus iş insanından biriydi. El konulan ultra lüks yatın yolcu ve mürettebat kapasitesi 120 kişi. 

NTV'nin internet sitesi konuyla ilgili olarak “Savaş yaptırımlarının Rus oligarklara faturası 80 milyar dolar” başlıklı bir haber hazırlamış. 

Haberin bir yerinde şöyle bir cümle var: 

“Rus milyarder Alisher Usmanov'un 500 metrelik Dilbar ve Igor Sechin'in 280 metrelik Amore Velo adlı iki megayatına, geçtiğimiz gün el konmuştu.” 

Medya Günlüğü yazarlarından Halil Ocaklı, "500 metrelik Dilbar ve 280 metrelik Amore Velo adlı iki megayat” ifadesine görünce haklı olarak gülmeye başlamış. 

500 metre boyunda bir yat! 

 Dünyanın en uzun yatının 180 metre olduğu düşünüldüğünde 500 metrenin hayallerin sınırını nasıl zorladığı kendiliğinden ortaya çıkıyor. 

Ocaklı hatanın nereden kaynaklandığını heme anlamış: Editör “feet” olarak verilen uzunluğu metre sanmış. 

Wikipedi'ye göre Dilbar'ın uzunluğu 512 feet yani 156 metre. Diğer yat Amore Velo'nun gerçek uzunluğu ise 280 değil 86 metre. 

Bir yatın 500 metre olamayacağı editörün aklına gelmediği için, örneğin dünyanın en uzun yatının kaç metre olduğunu araştırmayı da düşünememiş tabii ve ortaya böyle absürt bir "haber" çıkmış. Editör araştırmaya üşendiği için Dilbar'ın daha geçen yaz İstanbul Boğazı'ndan geçtiğini de haliyle öğrenememiş!