Nikolay'ın taç törenindeki Türk paşalar

Nikolay'ın taç törenindeki Türk paşalar

23 Kasım 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Osmanlı paşaların, Rusya İmparatorluğu’nun son Çarı II. Nikolay Romanov’un 1896 yılındaki taç giyme törenine katılmasına ilişkin fotoğraf ilk kez internet ortamında yayınlandı.  

Tarihi fotoğrafta verilen bilgiye göre, Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen konuklar Faik Paşa, Ziya Paşa, Faik Bey ve Karatodori Efendi.

Türk tarihçi ve yazar Doç. Dr. Beşir Mustafa, söz konusu kişiler dışında İstanbul Patrikhanesi adına Movses Hrimyan'ın da II. Nikolay’ın taç giyme törenine katılanlar arasında bulunduğunu belirtiyor. Bazı kaynaklara göre ise, Ahmet Cevdet Bey de Osmanlı heyetinde yer alır ve düzenlenen taç giyme törenini bizzat takip ederek gazetesine telgrafla haber gönderir. Bu dönemde Rusya devleti tarafından taç giyme töreni madalyasına da layık görülür.

Rus tarihçilerine göre, II. Nikolay Türk tütününü çok seviyordu. Çarın öz geçmişinin anlatıldığı Rus kaynaklarında, “Çar sigara içerdi ve Türk tütünü kullanırdı. Sultan hediye olarak Çar Nikolay’a Türk tütünü gönderiyordu” bilgisi yer alıyor.  

Çar, 1913 yılında Osmanlı’nın Rusya Büyükelçisi Türkhan Paşa’ya (1846-1927) faberge enfiye kutusu armağan etmişti. Çar'ın hediyesi 2010 yılında, Londra’daki Christie's Müzayede Evi'nde 937 bin 250 sterline satıldı. (Alttaki fotoğraf)  

Rus tarihçi yazar Prof. Dr. Rudolf İvanov, Türkhan Paşa’ya faberge enfiye kutusu hediye edilmesi için, "Böyle kıymetli taşlarla süslü bir hediyenin Çar tarafından Türk elçisine armağan edilmesi, bazı sorunlara rağmen iki imparatorluk arasında samimi ve dostluk ilişkisi bulunduğunu gösteriyor. Gerçi ertesi yıl patlak veren Birinci Dünya Savaşı her şeyi alt üst etti" dedi.

 

 

Hodinka izdihamı

Wikipedi'de yer alan bilgiye göre, II. Nikolay ve eşi Aleksandra Fyodorovna'nın 26 Mayıs 1896'da Rusya imparatoru ve imparatoriçesi olarak taç giymesinden dört gün sonra Moskova'daki Hodinka Meydanı'nda halk için bir ziyafet düzenlendi. Meydana tiyatro sahneleri, hediye dağıtımı için 150 büfe ve kutlamalar için 20 bar kuruldu. 29 Mayıs akşamı taç giyme töreni sonrasında halka hediyeler dağıtılacağını duyanlar bekleme alanında toplanmaya başladı. Söylentiye göre, dağıtılacak hediyeler bir ekmek ve bir parça sosis, simit, zencefilli kurabiye ve bir hatıra kupasıydı . 

Kutlama gününün sabahı saat 6 civarında, meydanda toplananların sayısı yarım milyona yaklaşmıştı. Halk arasında, herkese yetecek bira ve simit olmadığı ve emaye bardakların altın sikke içerdiğini söylentileri yayıldı. 1.800 kişilik polis gücü düzeni sağlayamadı ve çıkan izdiham sonucu 1.389 kişi hayatını kaybetti, 1.300 kişi de yaralandı.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/romanov-ailesinin-drami-42832

Etiketler:  Rusya