Nevşin Mengü ve İsveçli Bakan

Nevşin Mengü ve İsveçli Bakan

14 Ekim 2014 Salı  |   iyi

Malum, Türkiye "zarfa değil mazrufa bakılan" bir ülke. Yani, bizim için zarfın kendisi, zarfın içindekinden önemli. Yani, dış görünüş her şeyden önce geliyor.

Bunu son olarak "uçuk", "garip", hatta "saçma" diyebileceğimiz bir olayda gördük.  İsveç'in 29 yaşındaki yeni Sağlık Bakanı Gabriel Wikström'ün aklına herhalde en son gelebilecek bir olay yaşandı. İlk haberi kim yaptı bilinmez ama "yakışıklı" Wikström'le Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nu yan yana gösteren fotoğraflar dün bir anda sosyal medyayı kapladı. Twitter'da takipçi hücumuna uğrayan Wikström sonunda Türkçe bir tweet atarak takipçilerine teşekkür etti.

Buraya kadar yaşananlar aslında son yıllara damgasını vuran magazinleşmenin yeni bir örneği. İnsanı yormayan, hatta eğlendiren bu tür haberler fazlasıyla gözde.

Gelelim CNN Türk ve Nevşin Mengü boyutuna...

Elbette büyük bir yaratıcılık ya da usta habercilikten söz edilemez ama yine de refleksleri zayıflayan ve "özel haber"kaygısı kalmayan Türk medyasından beklenmedik bir durum yaşandı. Wikström'in Türkiye'de aniden popüler olduğunu farkeden CNN Türk hemen onu buldu ve canlı yayına çıkardı. Mengü de herkesin aklındaki soruları Wikström'e yöneltti. Konu magazin de olsa, doğru rekleks gösteren CNN Türk'ün hakkını teslim etmek gerekiyor.

15.10.2014