Nere bakar neyi görür?

Nere bakar neyi görür?

1 Temmuz 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Ağaç kuşa nasıl bakar, kuş için ağaç ne? 

Birbiri ile hep karşı be karşıdır yeryüzü ile gökyüzü, durmaksızın bakışırlar. 

Yer ne der gökyüzü için ve gökyüzü ne düşünür söyler yeryüzüne? Hakikat onlar arasında nerede ve ne? 

Annesi nesidir çocuğun ve çocuğu nesidir annenin, kim haklıdır kim haksız ve dahi kim hep haklıdır on yıl boyunca kim haksız?

Nedir haklı olmak anne ile çocuk arasında?

Hizaya sokarken öğretmen öğrenciyi hangi açıdan haklıdır ve niye haksızdır hizaya girmeyen öğrenci?

Hiza nedir ve kimin içindir? 

Komutan "hizaya gir" diye patlatır komutu, girmezse olmaz erat, mecbur girecektir. Bu mantıktır, "askerde mantık yoktur" deseler de vardır ve mutlaktır, tartışılamaz ölçüde mutlak. Askerden terhis olunca tartışmasız yanlıştır o mantık ve lâkin asker olmayanlar için yanlıştır. Yeni askerler eski komutana itaat etmeye devam eder çünkü doğrudur ve dahi mantıklı. 

Öğretmenler beden eğitimi dersinde niye hiza ister ve her sabah her okulunda bütün devletlerin niye sıraya dizilip sınıflara girer öğrenciler?

Okullar kimler içindir, öğretmenler için nedir okul, öğrenciler için ne?

Ya veliler için nedir okul (sahi niye veli denir eğitim öğrenim sürecinde anne babalara, kimin velisidirler ve kime karşı, kimi korumak için, veliler hangi arada ve neden öğrenciler için veli olmaktan vazgeçmiş ve okulların, öğretmen ve müdürlerin ve dahi bakanın yedek subayları haline gelmişler getirilmişlerdir?) 

Daldan dala zıplıyor mu yazı? 

Zıplayın siz de, sabit kalmak bu coğrafyada kimselere yakışmaz bir birey hariç. 

Ana lisanı her halkın muhteşem bir yaşantı içindedir, insan farkına bile varmaz lisana bağlı olarak söylemin nasıl da cevval ve harikulâde olduğunu. 

Bakan der insanlar, kime derler?

Halk için bakan nedir? Bakan için halk ne?

Halk nere bakar, bakan neyin bakanıdır ki bakar durur iki seçim arası? İki seçim arası neye nasıl bakar ki bakan, üçüncü seçimde hak görür kendinde namzet olmayı yeniden bakmak için ve hiç tuhaf değildir halkın "beş yıl baktı durdu belki bu defa görür" diye döne döne seçmesi bakıp bakıp duranları. 

Halk nere bakar, bakanlar nere?

Cahit Irgat’ı bilen bilir, bilmeyenler de bir zahmet bilmenin bir yolunu bulup bilmeye çalışsınlar. 

Cahit Irgat şairdi ve artist, tiyatro artistliği de vardı tiyatro yöneticiliği de, erkek güzeli tok sesli, hisli bir şairdi, içkiyi, arkadaşları dostları ile içmeyi de pek severdi. 

Bir gece sabaha karşı dostları ile meyhaneden eve dönerken sokakları süpüren bir çöpçü gördü ve içinden geldi, ona "peykelere serilen manav/kavunlar okşuyor uykusunda/üzümler olgun/kadim konaklar sağlam/nerdeyse gün doğacak/müezzin uyanacak/ şehir ayaklanacak/aynı sokakta kocayan bekçi/fikirler beyan edecek gece hakkında" şiirini okudu. 

Ne bilsin ve nasıl anlasındı çöpçü, bu şiirin bir babanın çocuğunun başını okşaması gibi güzel bir armağan olduğunu?

"Get lan sarhoş" diye yanıtladı Cahit Irgat’ı. 

Bilindik hatta meşhur kol hareketini çeken Irgat, "Nah sana okurum bir daha şiir" demiş. 

İyi demiş. Çöpçü bundan ne mi anlamış, kendi sorunu...