'Nedir Atatürk'le derdiniz?'

'Nedir Atatürk'le derdiniz?'

31 Ağustos 2020 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Fikret Bila, T24'te yazdı:

"Emperyalist devletlerin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı vererek cennet gibi bir vatan, tam bağımsız, modern bir devlet ve özgür bir millet bırakan bir kurtarıcı ve kurucu liderle o milletin bir derdi olabilir mi? 

Yendiği Yunan orduları Başkomutanı Trikopis esir alınıp huzuruna getirildiğinde ayakta karşılayan, “Üzerinize düşen vazifeyi yerine getirdiğiniz için rahat olunuz. Artık bizim misafirimizsiniz. En büyük komutanlar için de esirlik mukadder olabilir” diyecek kadar büyüklük gösteren bir komutana kaç millete nasip olmuştur? 

Veya... 

Emperyalist İngilizler adına savaşmak için Çanakkale’de toprağa düşmüş düşman ANZAK askerlerinin annelerine, “Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler. Ve huzur içinde uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” diye mektup yazacak kadar büyük bir liderin bir benzeri daha var mıdır? 

Yoktur… 

O lider Mustafa Kemal Atatürk’tür… 

Böyle olduğu içindir ki çağdaşları arasında bugün de Atatürk’le kıyaslanabilecek bir lider yoktur. 

Atatürk, savaş medyalarında kazandığı eşsiz başarılarla yetinmiş bir başkomutan değildir. O askeri olduğu kadar siyasi bir dehadır. 

Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, istese kendisine önerildiği gibi padişahlığını ilân edebilir, Osmanlı'da olduğu gibi halkı kulları olarak görebilir, halifeliği de üstlenip kalan ömrünü saraylarda geçirebilirdi. 

Atatürk bütün bunları aklının ucundan bile geçirmeyip, halkı kulluktan eşit yurttaşlığa, esaretten özgürlüğe taşımış, laik bir modern devlet kurarak egemenliği saraydan alıp millete vermiş, eğitimi hurafelerden kurtarıp aklı ve bilimi esas almış, büyük bir sanayi hamlesiyle ekonomik bağımsızlığı kurmuş, düşmanlarının bile büyük bir hayranlık ve saygı beslediği, 20. yüzyılın en büyük lideridir. 

Bugün çağdaş devletler topluluğunda yeri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurttaşları olarak bu topraklarda yaşayabiliyorsak bunu O’na borçluyuz. 

Bugün O’nu yok saymaya, tarihten silmeye, milletin gönlünden koparmaya, kurduğu çağdaş, laik devleti Osmanlı’ya dönüştürmeye çalışanlar da varlıklarını, mevkilerini, makamlarını O’na borçludurlar. 

Bugün yaşadığımız ağır sorunlardan hangisinin kaynağı Atatürk’tür?"

Yazının devamını okumak için tıklayın