'Neden susuyorsunuz?'

'Neden susuyorsunuz?'

10 Eylül 2020 Perşembe  |   Günlük

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Belarus yazar Svetlana Aleksiyeviç, Rus aydınlarına hitaben bir açık mektup kaleme aldı. Lukaşenko karşıtı muhalefetin kurduğu Koordinasyon Konseyi'nin henüz gözaltına alınmayan tek üyesi olan yazar, Rus aydınlarının tutumunu eleştirdi.

Yazarlar derneği Pen'in Belarus şubesi internet sitesinde yayınlanan mektup şöyle: 

"Koordinasyon Konsey Prezidyumu'ndaki dostlarım ve fikirdaşlarımdan kimse kalmadı. Hepsi ya hapiste ya da yurt dışına sürüldü. Bugün en son Maksim Znak'ı aldılar. 

Önce ülkemizi elimizden aldılar, şimdi de en iyilerimizi. Ama saflarımızdan koparılanların yerine yüzlerce yenisi gelecek. Ayaklanan Koordinasyon Komitesi değildi. Ayaklanan ülkeydi. Her zaman söylediğim şeyi tekrarlamak istiyorum. Biz bir darbe hazırlığında değildik. Biz ülkemizin ayrışmasını engellemek istedik. Biz toplumda diyaloğun başlamasını istedik. Lukaşenko sokakla muhatap olmayacağını söylüyor, sokak dediği ise her pazar ve her gün dışarıya çıkan yüz binlerce insan. Bu sokak değil, halktır. 

İnsanlar sokağa artık küçük çocuklarıyla birlikte çıkıyor çünkü kazanacaklarına inanıyorlar. 

Ayrıca Rus aydınlara seslenmek istiyorum. Neden susuyorsunuz? Destek açıklayan nadir sesler duyuyoruz sadece. Küçük ama gururlu bir halkın üstünde tepinildiğini görmenize rağmen neden susuyorsunuz? Biz sizin kardeşiniz ne de olsa. 

Halkıma da onu sevdiğimi söylemek istiyorum. Onunla gurur duyuyorum. 

İşte, yine birileri kapıyı çalıyor."

(TürkRus.Com)