Ne sindirebiliyorsan osun

Ne sindirebiliyorsan osun

30 Mayıs 2021 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Antik ve doğal sağlık sistemi olan “Ayurveda” sayesinde öğrendiğim ilk bilgi sindirim ateşi “Agni” idi. “Ayurveda” ne yediğinden önce nasıl sindirebildiğine vurgu yapar.  

Bu, ateşin dengede olması iyi bir sindirim sistemi işleyişi demektir. Sindirim sistemimiz iyi çalışıyorsa midemize indirdiğimiz besin de doğru harlanmış bir ateşte pişiyor demektir.  

Sadece besinler değil duygu, düşünce, bilgi, deneyim “Agni” sayesinde önce pişirilip sindirime hazır hale getiriliyor. 

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz veya deneyimlediğimiz düşük mide asidi veya yüksek mide asidi bu dengesizliğin önemli göstergeleridir. 

Geçen haftanın yazısında bahsettiğimiz basit modeli hatırlayacak olursak; bir şeyi alırız, bu ister yiyecek, su ister bilgi ya da deneyim olsun önce işleriz. Sonra bu işlem sonucu besin veya bilgileri emeriz. Emdikten sonra ihtiyacınız olmayan şeyler var ise ortadan kaldırırız ve fiziksel-ruhsal-zihinsel bağlantılar ile büyürüz.  

Vücudumuzun hayati fonksiyonlarını yöneten enerjiler olan “Pancha Vayu”lardan dördüncüsü olarak “Samana Vayu” bu basit modelin ilk bölümünün işleyişinden büyük ölçüde sorumludur. Bu yazıda “Samana Vayu” hakkında bilgiyi paylaşacağız. 

“Samana Vayu” : 

• “Samana Vayu” “Prana ve Apana Vayu” arasındaki denge noktasıdır. 

• Merkezleştiren ve dengeleyen hava-enerji demektir. 

• Karın bölgesine doğru ilerler. Nefes aldığımızda yatay hareket eder ve nefes verdiğimizde hareket her yöne doğru ilerler. Bununla birlikte, sağdan sola ve soldan sağa hareket eden bir sarkacı andıran parlak bir sarmal hareket olarak da tanımlanabilir.

• Tüm maddelerin sindirimini ve asimilasyonunu yönetir: Yediğimiz- içtiğimiz dışında soluduğumuz oksijen, doğanın enerjisi, kelimelerin içerdiği tüm düşünce ve duyguları, deneyimleri. Kısaca bedenimize giren-çıkan her şey sağlıklı ve dengede bir “Samana Vayu” dan geçebiliyorsa sağlıklıyız diyebiliriz. 

• İfadesi içseldir ve ilişkili çakraları ve elementleri Solar Plexus “Manipura” ve ateş ve sudur. 

• Sindirim ateşini “Agni” temsil eder ama aynı zamanda su elementine atıfta bulunan hafif ve ferahlatıcı bir yönü vardır. Su elementi ateşi dengeleyerek, besinlerin emilimi için sağlıklı bir karışım sağlar. 

• Sindirimi her seviyede çalıştırır. Alır, ısıtır, değiştirir ve duyu yaratır. 

• Samana Vayu'nun enerjisi iyi çalışmıyorsa, vücuda besin arzı azalır ve mide, karaciğer, dalak ve pankreas gibi sindirim organlarında sorunlara neden olur. Yargı, düşük güven, motivasyon ve istek eksikliği olarak kendini gösterebilir.  

• Mide kilidi “Uddiyana Bandha” ve kafatası parlatıcı-Ateş nefesi “Kapalabhati Pranayama” çalışmak ve kol dengeleri, bükülmeler, sopa duruşu gibi karın bölgesini güçlendirecek yoga duruşları bu “vayu”nun dengeli işleyişini ve kontrolünü arttırmaya yardımcı olabilir.  

Hissetmek için, nefes alırken; havanın burundan geçmesine izin verin, vücudun ön, yan ve arkasını eşit şekilde doldurun. Karnınız biraz öne doğru genişledikçe, sırtın beli ve ortası vücudun merkezinin yarıçapı etrafında eşit şekilde genişleyecek şekilde hafifçe tutun. Nefes verirken; karnınızda bir ateş topu hayal edin ve verdiğiniz nefesi bu topa doğru daraltırken, bedenin bu bölgesindeki yoğunlaşmayı fark edin. 

Namaste...