Nâzım Hikmet 119 yaşında

Nâzım Hikmet 119 yaşında

25 Ocak 2021 Pazartesi  |   Günlük

Büyük şairimiz Nâzım Hikmet, 119'uncu doğum gününde bu kez Moskova'dan online yayınlanacak özel bir törenle hatırlanacak.

Moskova Nâzım Hikmet Vakfı, Moskova Nazım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsünün birlikte düzenledikleri ortak tören, pazartesi günü (bugün) saat 19.00'da sosyal medyadan canlı olarak yayınlanacak.  

Nâzım dostları, çok sayıda seçkin konuğun konuşmacı oldukları töreni Moskova Nazım Hikmet Vakfı'nın YouTube dahil sosyal medya hesaplarından izleyebilecek: https://nazimhikmet.com 

Vakıf'tan yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: 

"T.C Moskova Büyükelçisi Sayın Mehmet Samsar; besteci, sanatçı, yazar değerli büyüğümüz Zülfü Livaneli; sinemamızın sultanı Türkan Şoray; Moskova Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan; Moskova Devlet Üniversitesi Asya Ve Afrika Enstitüsü’nden Dr. Daria Zhigulskaya; Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsün’den Prof. Dr. Alfina Sibgatullina; Sankt Petersburg Devlet Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi’nden  Doç. Dr Aleksey Obraztsov; Doç. Dr. Aliya Suleymanova;  Beykoz Üniversitesi’nden şair akademisyen Dr. Nilay Özer; Rusya Sosyal ve Siyasal Tarihi Devlet Arşivinden Dr. Nikolay Lisenkov ve  Moskova Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır, sizleri simültane Türkçe tercümeli programımıza bekliyoruz." 

Nâzım'ın 15 Ocak'taki yaş günü, Rusya'da bu tarih uzun tatilin sonuna denk geldiği için, daha yüksek katılım olması için her yıl ocak ayı sonunda yapılıyor.

(TürkRus.Com) 

Etiketler:  Rusya