'Nâzım babama kardeşim derdi'

'Nâzım babama kardeşim derdi'

20 Nisan 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

ABD'de yaşayan Rus gazeteci-yazar Nadejda Kojevnikova ünlü şair Nâzım Hikmet ile ilgili çocukluk anılarını paylaştı ve "Nâzım babama kardeşim derdi çünkü bizim soyumuz Türk kanı taşıyor" dedi.  

Ünlü Sovyet şairi Vadim Kojevnikov'un kızı olan Kojevnikova, Sovyet yazarlarının yaşadığı Moskova yakınlarındaki Predelkino'da Nâzım'a komşu evde oturduklarını ve babasıyla onu zaman zaman ziyaret ettiklerini anlattı. Nâzım'ın İskoç cinsi köpeğini çok sevdiklerini anlatan Kojevnikova, "Nâzım şen, samimi, mavi gözlü bir insandı. Şu an bile onun mavi gözlerinin ışıltısını hatırlıyorum. Gerçi kendi vatanında cezaevinde yattı, Türk hükümeti komünist görüşleri nedeniyle onun hep peşindeydi. O da ailesini Türkiye'de bırakarak Sovyetlere kaçmak zorunda kaldı" dedi. 

Kojevnikova, bir Rus sitesine anılarını anlatırken, "Nâzım babama kardeşim derdi çünkü Kojevnikovlar soyu Türk kanı taşıyor. Atalarımızdan biri subaydı ve savaş sırasında bir Türk esir kadınla evlenmişti. Anlatılanlara göre Türk bayan becerikli bir kadınmış" diye konuştu. 

Rus yazar, dedesinin albümünde söz konusu Türk kadının fotoğrafını da gördüğünü anlattı.

Hikmet'in "kardeşim" dediği Vadim Kojevnikov'un yazdığı "Kalkan ve Kılıç" 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nde büyük yankı yaratmıştı. 1940'larda Almanya'ya sızan Binbaşı Aleksandr Belov'un maceralarını anlatan kitap daha sonra filme de çekildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin anılarını anlatırken, "Kalkan ve Kılıç"ı seyrettikten sonra KGB'ye girmeye karar verdiğini söylemişti. 

Etiketler:  Rusya