Navalnıy'a 9 yıl hapis cezası

Navalnıy'a 9 yıl hapis cezası

22 Mart 2022 Salı  |   Günlük

Rusya'da çıkarıldığı mahkemenin, muhalif politikacı Aleksey Navalnıy'ı "ağır dolandırıcılık" suçundan mahkum ettiği açıklandı. Savcı 13 yıl hapis cezası isterken, mahkeme 9 yıla ve 1,2 milyon ruble para cezasına hükmetti. 

Geçen hafta, eyalet savcısı Navalnıy'nın dolandırıcılık ve mahkemeye hakaretten suçlu bulmasını ve 13 yıl hapis ve 1,2 milyon ruble para cezasına çarptırmasını istemişti.  

Navalny, 15 Mart'taki duruşmada yaptığı son konuşmada, "Umurumda değil, 113 yıl isteseniz de, beni ya da benim gibileri korkutmayacaksınız" demişti. 

Hapiste bulunan Navalnıy hakkında dolandırıcılık davası bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturmaya göre Navalnıy, başkanı olduğu fona yapılan bağışların bir kısmını kişisel ihtiyaçlar harcamakla suçlanmıştı. 

2 Şubat 2021'de  Aleksey Navalnıy, Moskova'da çıkarıldığı mahkeme tarafından, hakkındaki 3,5 yıllık şartlı hapis cezası fiili cezaya dönüştürülerek cezaevine yollanmıştı.  

Yaklaşık 1 yıllık süre gözetim altında ve ev hapsinde geçtiği için, fiilen Navalnıy'nın 2 yıl 8 ay hapis yatacağı açıklanmıştı.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya