Navalnıy'a 3.5 yıl hapis

Navalnıy'a 3.5 yıl hapis

2 Şubat 2021 Salı  |   Günlük

Rusya muhalefet lideri Aleksey Navalnıy, yaklaşık iki hafta önce Moskova'ya döner dönmez tutuklanmasının ardından bugün (salı) günü çıkarıldığı mahkemede üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, eski bir davada üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan ancak adli kontrol şartıyla serbest kalan Navalnıy'ı, bırakılma koşullarını yerine getirmediği gerekçesiyle aynı sürede hapisle cezalandırdı. Navalnıy, uzun süren kararın okunmasını sakin, yer yer düşünceli bir şekilde dinledi ve sık sık salondaki eşi Yuliya Navalnaya'ya baktı. Navalnaya hapis kararını duyunca ağladı. Navalnıy'ın 10 gün içinde karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Mahkeme, aynı davayla ilgili olarak daha önce gözetimde ve ev hapsinde geçirilen sürenin cezadan düşürülmesine karar verdi. Bu durumda Navalnıy cezaevinde iki yıl sekiz ay yatacak.

Navalnıy, kararın açıklanmasından önce mahkemede yaptığı konuşmada, zehirlenmesiyle ilgili olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ve gizli servisi suçladı. "Uydurma" olarak nitelediği bir suçla cezaya çaptırılmak istenmesini de Putin'e bağlayan Navalnıy, Rusya liderinden, "Zehirlenmemin ardında onun bulunduğunu kanıtladığım için sığınakta çıldırmış vaziyette bulunan, nefret ve korku içindeki küçük adam" diye söz etti.

Navalnıy'ın 23 Eylül-15 Ocak tarihleri arasında, şartlı hapis cezasının gereği olarak polise bildirimde bulunma zorunluluğunu yerine getirmediğini belirten savcı, üç buçuk yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti. Navalnıy ise, söz konusu dönemde komada bulunduğunu ve ülke dışında tedavi gördüğünü, dolayısıyla polise bildirimde bulunmasının fiiliyatta mümkün olmadığını söyledi.

İfadenin ardından uzun süren bir toplantı yapan mahkeme heyeti kararını akşam saatlerinde açıkladı. Karar açıklanırken, cam bir kabinde bulunan Navalnıy, salondaki eşi Navalnaya'ya kalp işareti çizdi, bu yüzden hakim tarafından uyarıldı.

Duruşmayı 13 Batı ülkesi ve Avrupa Birliği'nden diplomatların izlemesi Rus yetkililerin tepkisini çekti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova bu durumu "Rusya'nın iç işlerine kaba bir müdahale" olarak niteledi. Polisin çevresinde geniş önlem aldığı mahkemenin yetkilileri, şimdiye kadar hiçbir davanın bu kadar çok sayıda yabancı diplomat tarafından izlenmediğini söyledi.

Bu sonuç, Rusya'da iktidarın, son günlerde açık bir şekilde Kremlin'e meydan okuyan Navalnıy karşısında geri adım atmak istemediğini gösteriyor.

Ağustos ayında zehirlenmesinden sonra gittiği Almanya'da uzun süre tedavi görmesinin ardından 17 Ocak'ta Moskova'ya dönen Navalnıy, eski bir davayla ilgili adli koşulları yerine getirmediği gerekçesiyle hemen tutuklanmıştı. Tutuklanmasının ardından Rusya'da iki önemli gelişme yaşandı: Birincisi Navalnıy, Karadeniz kıyısında Putin'e ait olduğunu ileri sürdüğü bir sarayla ilgili 100 milyondan fazla izlenen bir video yayınladı. İkincisi, önce 23, ardından 31 Ocak'ta taraftarları ülke çapında protesto gösterileri düzenledi, binlerce kişi gözaltına alındı.

Etiketler:  Rusya