Navalnıy ortalığı karıştırdı

Navalnıy ortalığı karıştırdı

22 Aralık 2020 Salı  |   Günlük

Tedavi için gittiği Almanya'da bulunan Rus muhaliflerden Aleksey Navalnıy, "kendisini Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi'nden üst düzey bir yetkili gibi tanıtarak aradığı FSB (gizli servis) elemanlarından birinin zehirleme operasyonun katıldığını itiraf ettiği" iddiasıyla bir telefon görüşmesi yayınladı. FSB ise yaptığı açıklamayla ortada "sahte ve fabrikasyon iddialar olduğunu" duyurdu. 

Kommersant ve RBC'nın haberine göre, 20 Ağustos günü Sibirya'dan Moskova'ya giden uçakta hastalanan ve zehirlendiği açıklanan, daha sonra Almanya'ya getirilen ve iyileşen Navalnıy'ın yayınladığı videoda "FSB ajanı olduğu iddia edilen bir kişi" operasyonun ayrıntılarını anlatıyor. 

Navalnıy'a telefon görüşmesinde muhatabı, iç çamaşırına zehir koyulduğu bilgisini veriyor. 

Navalniy'a Amanya'da  yapılan testler sonucunda Noviçok adı verilen bir sinir gazı ile zehirlendiği açıklanmıştı. Rusya ise iddiaları reddediyor. 

Kommersant gazetesi,  Navalnıy'nın konuştuğu ismin, zehirlenmesini organize eden FSB'nin özel biriminin sekiz subayından biri olduğu iddiasına yer verdi. 

Muhalif lidere göre bu görüşme, bu kişiler kişiler hakkındaki soruşturmanın kamuoyuna geçen hafta açıklanmasından birkaç saat önce gerçekleşti . 

Navalnıy'a göre ekibi, arayanın gerçek numarasını gizleyen ve istediği numarayı gösteren bir program kullanarak, soruşturmada bahsedilen sekiz FSB görevlisinin tümünü aradı. Sadece, bir kişinin konuşmayı kabul ettiği bildirildi. 

Görüşmenin başında, Navalnıy kendisini Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı olarak tanıttı ve Ağustos 2020'de neler olduğu hakkında konuşmak istedi.

FSB'den yapılan açıklamada ise, "Navalnıy'nın bir FSB subayı ile yaptığı iddia edilen telefon görüşmesinin sahte olduğu ve yabancı istihbarat servislerinin yardımı olmadan yapılamayacak bir provokasyon olduğu" belirtildi.  

FSB açıklamasında, "Abone numarasını değiştirme yönteminin kullanılması, daha önce Rusya karşıtı kampanyalarda birden fazla kez test edilen ve bir konuşmada gerçek katılımcıları belirleme olasılığını ortadan kaldırmayı mümkün kılan iyi bilinen bir yabancı istihbarat tekniğidir" denildi. 

FSB ayrıca bu girişimleri, "FSB ve çalışanlarının itibarını sarsmayı amaçlayan planlı bir provokasyon" olarak niteledi ve yabancı istihbarat servislerin organizasyonel ve teknik desteği olmadan bunun mümkün olmayacağı vurgulandı.

(TürkRus.Com) 

Etiketler:  Rusya