Navalnıy için 2 yeni karar

Navalnıy için 2 yeni karar

21 Şubat 2021 Pazar  |   Günlük

Rusya'da muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy için cumartesi günü iki ayrı mahkemeden iki karar geldi: Hakkında verilen hapis cezasıyla ilgili temyiz kararı reddedilirken, ev hapsinde tutulduğu sürenin yeniden hesaplanmasıyla ceza 1,5 ay kısaldı. Diğer yandan bir savaş gazisine iftira davasında da Navalnıy suçlu bulundu.  

Navalnıy, İkinci Dünya Savaşı gazisi 95 yaşındaki İgnat Artemenko'ya iftira attığı gerekçesiyle 850 bin ruble (11 bin 400 dolar) para cezasına çarptırıldı.  

Navalnıy Almanya dönüşünde gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkeme daha önce hakkında verilen Yves Rocher davasındaki 3,5 yıllık ertelenmiş cezasının fiili süreye dönüştürülmesine karar vermişti. Bu süre 2 yıl 8 ay olarak hesaplanmıştı.  

Bu karara avukatlarının yaptığı temyiz başvurusu karar bağlandı. Buna göre temyiz talebi reddedilirken, tutukluluk süresinde kısmi bir kısaltma yapıldı ve 2 yıl 6 ay 2 haftaya indirildi.  

Bu durumda Navalnıy’nın en geç ağustos 2023’te serbest kalması bekleniyor.  

Kısa süre önce, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Navalnıy hakkındaki tutuklama kararının yasalara uygun olmadığını savunmuş ve derhal serbest bırakılmasını talep etmişti. Adalet Bakanlığı, AİHM'nin talebine rağmen Rusya'nın Navalnıy'ı serbest bırakmayacağını söyledi. Dışişleri Bakanlığı da talebi Rusya Federasyonu'nun iç işlerine müdahale olarak nitelemişti.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya