N. Y. Times'tan tepki çeken paylaşım

N. Y. Times'tan tepki çeken paylaşım

14 Kasım 2022 Pazartesi  |   Kötü

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin haber Amerikan günlük gazetesi New York Times tarafından ilginç bir şekilde duyuruldu.

Yapılan saldırıya ilişkin haberi sosyal medya hesabından paylaşan New York Times, "Türkiye'ye giden turistlerin en çok gezdiği yer" dedi.

Medyatava'ya göre New York Times'ın resmi Twitter hesabında yer alan paylaşımda, "Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye'yi ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor" denildi. 

Bu paylaşıma pek çok kullanıcı tepki gösterdi. Türklerin de aynı caddede yürüdüğünü vurgulayan yerli ve yabancı kullanıcılar, "Aynı başlığı 11 Eylül saldırıları için de kullanabilir misiniz?", "Bu nasıl turizm merkezli bir söylemdir?", "Sadece turistler mi? Nasıl bir bakış açısı?", "Böyle düşmanca bir haber yazılabilir mi?" diyerek tepki gösterdi.

Gelen tepkilerin ardından Amerikan merkezli gazete yeni paylaşımında, "Pazar günkü patlama, önceki yıllarda şehirlerini vuran ölümcül saldırılardan uzaklaşıyor gibi görünen Türkiye için beş yıllık nispeten sakin bir dönemi paramparça etti" dedi.

New York Times, ardından paylaşımını daha da detaylandırarak, "Türkiye turizm sektörü koronavirüs pandemisinden kurtulmak için çalışırken, patlama yıllarca süren sakinliği paramparça etti" diye yazdı.