Müziğin sosyolojisi

Müziğin sosyolojisi

25 Ekim 2020 Pazar  |   Mentor

Mentor

Ben "Beyaz Türk" değilim, zenci olanlardanım; bundan da büyük gurur duyuyorum çünkü asimile olmadım kendimi, geçmişimi koruyabildim.

İngilizce biliyorum ama Amerikancı değilim. Kadın erkek eşitliğini sonuna kadar savunuyorum hatta kadına pozitif ayrımcılık uygulanmalı, eşitler arasında birinci olmalı diye düşünüyorum ama annemin başörtülü anaerkil kadın tavrı ve yaşam biçimi ile gurur duyuyorum.

Müziğe de bu pencereden bakarım, belki Anadolulu "zenci" köklerimden dolayı olacak klasik müziği hiç sevemedim, o dönem üniversitedeki "beyazlaşma" akımına uyarak bir kaç kez Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserine gitsem de olmadı, bana yabancıydı, uzaktı, benim için rahatsız ediciydi.

Caz da öyle, ne zaman dinlemeye çalışsam içim sıkıldı patlayacak gibi oldum.

Ama Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni, Cem Karaca, Barış Manço, Black Sabbath, AC/DC, Müslüm Gürses bunlara bayılıyorum.

Aslında bunda çok da şaşıracak bir şey yok, asıl şaşılması gereken şey "metal" ile "arabesk"i farklı şeyler sanan, onun sosyolojisini anlamamış "asimile" kişiliğe sahip "Beyaz Türkler"dir.

Caz asimile olmuş Afrika kökenli Amerikan müziğidir, acıdan doğmuş ama klasik müziğin boyunduruğu altında kalmış, köklerinden uzaklaşmış elitist bir müzik türü olmuştur.

Blues da Afrika kökenli Amerikan müziğidir ancak Afrikalı halkın içinden çıkan köklerinden asla kopmamış hep halkın kalmıştır.

Genellik blues kökeni olan sanatçıların ürettiği işsizlik ve yoksulluğa tepki olan doğan metal de öyledir.

Arabesk de yoksulluk ve acıdan kaynaklanan bir müzik türüdür.

Ben müzikolog değilim ama Black Sabbath dinleyip Müslüm Gürses ve arabeskten hoşlanmadığını söyleyen kişi tutarsızdır. Üç aşağı beş yukarı benzer sosyolojik tabanları vardır, basit, kolay ve anlaşılır müziklerdir. Dinleyenin müthiş bir müzik kulağı veya müzik bilgisi olması gerekmez, dinleyeni hemen kavrar ve başka bir dünyaya götürür.

Rock, metal, blues, arabesk, türkü bunlar hepsi benzer, basit, halka ait müziklerdir...

Caz ve klasik müzik dinleyenin metal ve arabesk sevmemesini beğenmemesini anlarım ama metal veya rock seven adamın arabeske veya türküye yukarıdan bakması dangalaklıktan başka bir şey değildir.

Not: Bu yazı Aşık Veysel'in 126. doğum yıl dönümü nedeniyle yeniden yayınlanmıştır.