'Mutlu musunuz' sorusu için özür

'Mutlu musunuz' sorusu için özür

26 Ocak 2020 Pazar  |   Kötü

Elazığ’da 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından evlerine giremeyen ve soğuk havada dışarıda kalan vatandaşlar için çadırlar kuruldu. 

Bu çadırlardan birinin içerisine giren CNN Türk muhabiri Ferit Demir, yaptığı sunumda depremzedelere “Mutlusunuz değil mi? Soba yanıyor. Şu anda mutlusunuz değil mi?” şeklinde sorular sordu. 

Demir’in bu sunumu sosyal medyadan çok sert tepki çekti. Tepkinin ardından Demir, Twitter üzerinden eleştirilere yanıt verdi. 

Demir’in açıklaması şöyle; 

1- Sorduğum bir soru sorası linç edildim herkes kendince yorum yazmış hakaret ermiş. Ne desem de herkes bildiğini yazacak ama ben sadece tek tivit ile düşüncemi yazacağım gerisi size kalmış.. 

2- 20 saattir deprem bölgesinde yaşanan durumu takip ediyorum . Kimsenin adamı değilim. Vatandaş dün dondurucu havada sabahlamıştı bugün sıcak çadırda kalıyordu. Mutlu muzunuz bu durumda diye sordum eğer o vatandaşlar mutsuzuz kimse bize sahip çıkmıyor deseydi ne olurdu? 

3-Ben vatandaşın vereceği cevabı bilmiyordum mutluyuz dediler linç edildim, mutsuzuz deselerdi yine linç edinecektim ben gazetecilik refleksiyle sordum.Aklımda fikrinde başka bir düşünce asla yok. 

4- Yandaş yada birilerine yaranma niyetinde olan bir gazeteci olsam annem beni evlatlıktan ret ederdi. Sonuç olarak sarı basın kartı iptal edilen bir gazeteci olarak o soruyu yaranmak için sormadım. Yazacaklarım bu kadar.. 

"Tüm gerçek gazetecilerden özür diliyorum" 

Bu açıklamasından kısa süre sonra bir paylaşım daha yapan Ferit Demir, şunları söyledi: 

"Arkadaşlar yayınımı defalarca izledim ve ben de şimdi kendime kızdım. Ama fakat demeden beni eleştiren herkesten ve tüm gerçek gazetecilerden özür diliyorum. Sorulmaması gereken bir soruyu sormuşum, üstelik gazetecilik etiği içinde var olmayan bir soru olmuş bunu kabul ediyorum."

(Medyatava)