Müthiş maç Galatasaray'ın

Müthiş maç Galatasaray'ın

4 Ekim 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, Avrupa arenasında aldığı başarılı sonuçların ardından aynı performansı ligde de gösterebilmek adına ÇAYKUR Rizespor deplasmanına çıkarken üç puandan başka bir şey düşünmüyordu. Maç öncesinde hareketli bir karşılaşma bekliyordum.  
Her iki camia arasında yaşanan gergin durumlar, bu maçın hikâyesini daha farklı bir yere taşıyabilirdi. ÇAYKUR Rizespor’da yeni bir dönem başlangıcı ile beraber ligin dibinden kurtulmaya yönelik bir düşünce hâkimdi. Öyle ki, bu tarz maçlar Anadolu takımları için farklı bir motivasyon kaynağı olur. 

Yeni kurulan bir takım olmasına rağmen bu haftaya kadar birçok noktada eksik olan ÇAYKUR Rizespor 7 haftada yalnızca bir beraberlik alabildi. -12 averaj ile ligin son sırasında 4 gol atıp 12 gol gördüler kalelerinde. 

Buradan da anlayacağımız gibi üretken bir yapıya sahip değiller. Hücum anlamında zayıf olmakla beraber neredeyse maçın her anında sahadan kopuyorlar. Hadi gelin, bu müthiş maça bir bakalım… 

Maç başlangıcından itibaren çok hareketli geçti. Ne yalan söyleyeyim ÇAYKUR Rizespor’un bu kadar atak oynayabileceğini tahmin etmiyordum. 

İlk çeyreğe Galatasaray daha net başladı diyebiliriz.  Fatih Terim’in Marsilya maçından sonra söylemiş olduğu ‘’set hücumlarını daha net oynamalıyız’’ söyleminden sonra takımın çehresi tek maçta değişmiş.  

Üstelik bu değişim, Babel–Feghouli gibi isimlerle yapan bir takım vardı. İlk dakikalarda golün gelmiş olması oyunu Galatasaray’a çevirdi. Bu süreçte çok net bir şekilde oyun değişebilirdi de. Golden sonra verilmeyen bir penaltı pozisyonu da var. 

Verilmiş olsa Galatasaray 15. dakikadan itibaren 2-0 da olabilirdi. Maçın içerisinde birçok git gel olduğunu düşünüyorum. Galatasaray, öne geçtikten sonra yine aynı tempoyu oturtmakta zorlandı. Bu durum, takıma Marcao’nun ve Assuncao’nun dönüşü ile farklı noktalara everilecektir.  

ÇAYKUR Rizespor, Galatasaray’ın muhtemel 11’ine göre mantıklı bir oyun stili benimsemiş. Uzun toplar ile direkt rakibin yarı sahasına doğru sonuca gitmek, 8 haftada tek beraberliği olan bir takım için en doğru seçenekti.  

Galatasaray, geçen sezon yapamadığını bu sezon zaman içerisinde daha fazla saha içine yayıyor. Şut çeken bir takım her zaman tehdittir. Her şeyden önce rakip takım kalecisini tehdit altına alırsınız. 

Hakem konuşmayı çok sevmiyorum ama öyle yerlerde hatalar yapılıyor ki, inanılmaz yani. Hep söyledim, yine söylüyorum… Standart yok. hiçbir kararda standart yok. ÇAYKUR Rizespor, Aanholt’un kanadını çok iyi çalışmış. 

Tüm organize ataklar o taraftan gerçekleşti, her iki gol de o kanattan geldi. Maçın devre arasında her zaman siz saygı değer okurlarımla paylaştığım gibi, bu maç adına da birkaç temel değişiklik bekledim.  

Yorgun ve bekleneni veremeyen Aanholt’un yerine giren Ömer Bayram ve Taylan–Halil değişikliği… Bu değişiklik ile beraber takım 4-1-4-1’e dönüp direkt dikine oynadı.  

Bu sebeple pozisyon üstünlüğünü eline alan ve içeriden oynamaya gayret gösteren bir takım izledik. Ben olsaydım bu değişiklikler ile beraber Morutan’ı daha erken atardım sahaya. 

Oyun daha erken kopabilirdi. Maçın her iki yarısında oyun anlamda farklılık olmasının sebebi dinamizmin artmış olması. ÇAYKUR Rizespor ikinci yarının büyük bir çoğunluğunu kendi sahasında geçirdi. Her iki takım da, elinden geleni yaptı.  

Organize hücum konusunda daha başarılı olan bir takım gördük. Milli aradan sonra daha net oynayan bir takım ile karşılaşacağız.  

ÇAYKUR Rizespor, son vuruşlarda daha becerikli olsa maç erken de kopabilirdi. Bana soracak olursanız, kırılma anı da Boldrin’in kaçırdığı penaltı. Bu seviyede bunları kaçırıyorsanız Süper Lig’de zor kalırsınız. Haftanın en güzel maçıydı… 

Galatasaray için, taktiksel anlamda birçok şeyin belli olduğu ve ÇAYKUR Rizespor adına da oyunlarını nasıl değiştirebileceklerine ve üretkenliği daha net artırmaya yönelik çalışabileceklerini gördükleri, kazanın mutlu, kaybedenin de taktiksel anlamda çok şey öğrendiği bu harika maçı geride bıraktık. 

Her iki takımın arasında yaşanan gerginliğe rağmen saha içerisinde oyunu çirkinleştirmeden oynadıkları için teşekkür etmek gerek. Futbol böyle güzel, futbolu değerli kılan şey saha içi… Milli aradan sonra görüşmek dileği ile. Esen kalın…

Etiketler:  Futbol