Müthiş derbide kazanan Fenerbahçe

Müthiş derbide kazanan Fenerbahçe

22 Kasım 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Süper Lig’de haftalardır beklenen Galatasaray–Fenerbahçe müsabakasının sonucu kadar iki takımın da oynayacağı oyunu merak ediyordum. 3’lü savunmada yanlışlar yapan Fenerbahçe'ye karşı üretkenliğini artırmaya çalışan Galatasaray….  

Tek isteğim her şeyden önce iyi bir maç izlemekti. Maalesef son yıllarda temposu yüksek derbiler izlemiyorduk. Skordan önce oyun olarak haraketli iki takım gördüğüm için mutluyum. Doğrular, yanlışlar, her iki takımın durumunu değerlendirirken elbette değinmeden geçemediğimiz hakem kararlarını da analizimizin sonuna doğru ele alacağız. Hazırsak, başlayalım. Bakalım bu maçta neler olmuş…. 

Maç başlangıcından önce her iki takımla ilgili analizlerimi daha derin çıkarmaya çalıştım. Fenerbahçe’nin yönetimsel durumu, Pereira’nın neler yapacağı bence daha önemli bir etmendi. Haftalardır tartışılan, sistem konusu bence bu maç ile son buldu. 

Sarı-lacivertliler için kadro değil, sistem yanlıştı. Oyun için nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek çok zor değildi. Galatasaray’ın seyirci ile baskılı oynayacağını tahmin etmiştim. Öyle de oldu… İlk çeyrekte Galatasaray’ın alışık olduğu geçiş oyununu doğru oynadığını söylemek gerek. 

Yapılan ön alan baskısından kurtulamayan sarı-lacivertliler ise sezon boyu 3’lü savunmada oynadığı için oyununu oturtamadı. Bulunan golden önce Galatasaray’ın net pozisyonu da var. Bu tip maçlarda bulduğunuzu atacaksınız.  

Dört dakikada iki tane pozisyona giren bir takım için, gelecek var demek gerekli diye düşünüyorum. Anlamlandıramadığım tek nokta, Galatasaray’ın golü bulduktan sonra rakibi kendi yarı sahasında karşılaması oldu.  

Oyunu dengelemek isterken top Fenerbahçe’de kaldı ve oyun biraz daha dengelendi diyebilirim. Yedlin ve Aanholt’un "half space" tarafında yapmış olduğu koşular sarı-kırmızılıları rakibin birinci bölgesinde oynatsa da pozisyon olarak ilk çeyrek adına yetersiz kalındığı kanaatindeyim.  

Rakibi önde karşılarken, savunma çizgisine dikkat etmek gerek. Galatasaray genç bir takım, bunların hepsi zaman içerisinde çözülecek. Vitor Pereira dersine iyi çalışmış. Geriye düştükten sonra merkezden, ikili bloklar halinde yapılan alan daraltma ile Galatasaray’ın geçiş oyununa engel oldu. Tipik olarak, dizilişte 4’lü görünse de, mantalite olarak 3’lü sistemden vazgeçmedi. 

Atılan golün çalışılmış bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Zannediyorum Özil–İrfan bağlantısını daha sık göreceğiz. İlk yarı için, aşağı yukarı düşündüğüm her ihtimal gerçekleşti. İkinci yarı için ben kenarda olsam, Halil’i Feghouli ile yer değiştirip, Morutan’ı on numaraya çeker, Feghouli–Mostafa Muhammed değişikliği yapardım. Halil Dervişoğlu’nun çizgiden daha etkili oynadığını düşünüyorum. Galatasaray’ın üçüncü bölgedeki hareketine Kerem–Halil ikilisi çok büyük fark katıyor.

Galatasaray, ikinci yarıya dağınık başlasa da hızlı toparladı. Terim’in öğrencileri ağırlıklı olarak sol tarafı kullanarak denemeler yaptı ama, bitiricilik kısmını başaramadı.  

Alınan hemen her topu içerden oynayıp pozisyonu garantilemek isteyen Galatasaray, bir maç için fazla cömert davrandı. Bunun yanı sıra üçüncü bölgede oyun hızının kesilmesini Morutan’ın yapmış olduğu pas hatalarına bağlıyorum.  

Fenerbahçe, önce oyunu tutup skor Galatasaray’ın oyun avantajını eline almasını engelledi. Doğruyu söylemek gerekirse futbol şansı da sarı-lacivertlilerin yanındaydı. Kim Min-jae ve Berke Özer benim gözümde üç puanın mimarlarıdır.  

Oyunu alan hamle ise, Fenerbahçe’nin yapılan değişiklikler ile 3’lü sisteme dönmüş olması. Bu sayede ikinci bölgeden oyun kurarak Galatasaray’ı daha kalabalık karşıladılar ve ileriye daha net çıkışlar yaptılar diye düşünüyorum.  

Derbilerin de, futbolun da değişmeyen tek kuralı "atamayana atarlar.". Bu tarz maçlarda nasıl oynadığınızdan çok, sonucu almak önemlidir. Bana soracak olursanız, son yıllarda en çok pozisyonu olan derbiye şahit olduk.  

Fenerbahçe, psikolojik açıdan biraz daha toparlanacak, Galatasaray ise gelişecek. Bu kadro, iki sene sonra takır takır oynamaya başlar, peki sabır…. E onu da hep beraber göreceğiz…. 

Ülke futbolunun kanayan yarası olan hakem kararlarına değinmekten ben çok yoruldum. Pozisyon tartışmayacağım ama üzülerek belirtmeliyim ki, standart yok…. İsimler değil, sistem değişecek.

Saygılarımla….

Etiketler:  Futbol