Muharrem Sarıkaya'dan kameramana tokat

Muharrem Sarıkaya'dan kameramana tokat

19 Aralık 2021 Pazar  |   Kötü

Habertürk Ankara Temsilcisi ve yazarı gazeteci Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj yaptığı sırada  İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir'e tokat attığı görüntülerin ortaya çıkmasının ardından önce özür diledi, ardından da istifa etti.

Medyaradar'ın haberine göre Sarıkaya, eğilerek telefon ve kablolarla uğraşan Demir'e tokat attı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise şaşkın ve tepkisiz kaldı.

Sarıkaya'nın tokat attığı anlara ilişkin görüntüleri Gazeteci Talat Atilla Twitter hesabından paylaştı. 

Atilla paylaştığı görüntüler hakkında "Rezalet! Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in karşısında Gazeteci Muharrem Sarıkaya ses teknikerine tokat atıyor. Yazıklar olsun!" notunu düştü.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Sarıkaya'ya sosyal medyadan tepki yağdı. 

Twitter hesabından yaptığı açıklamada özür dileyen Sarıkaya şunları yazdı: 

"Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile yaptığımız canlı yayın sırasında ardı sıra tekrar eden ve yayınını da sorunlu hale getiren teknik aksaklıklar sebebiyle bir an kontrolümü kaybettim ve yapmamam gereken, bana ve temsil ettim kuruma yakışmayan bir davranışta bulundum. Yayın biter bitmez İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir’den ve o an orada bulunan İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın’dan ayrı ayrı özür diledim. Bu noktada kalmayıp, bir saat kadar sonra telefonda kendileri ile ayrı ayrı konuşup yaptığımın hata olduğunu belirtip özrümü her ikisine de yineledim. Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir, İHA Bölge Mürdürü Sayın Orhan Akın ile olaya tanıklık eden Sayın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’den ve kamuoyundan mazeretsiz özür diliyorum…"

Sarıkaya pazar günü yaptığı bu açıklamanın ardından bugün (pazartesi) yeniden özür diledi ve Habertürk Ankara temsilciliği görevinden istifa ettiğini duyurdu.

İHA Muhabiri Ahmet Demir, yaşananları Cumhuriyet'e şöyle anlattı:

"Ben kameramanlık görevi yapıyordum. Muharrem Bey, kendi kanallarıyla irtibat kurabilmesi için kendi telefonunu kullanmak istedi. Kendi telefonumuzu vermek istedik ama kendisi ısrarla kabul etmedi. Kendi telefonu çekmeyince yayın esnasında sürekli hareket yaptı. Görevim olmasa da durumla ilgilenip telefonumu verdim ve sonrasında bana bu hamleyi yaptı. Çok zoruma gitti bir şey yapamamak ve karşındaki insanın bir şey yapmaması. Benden özür dilemeye çalıştı. Müdürüm ısrarla kabul etmemi istedi ve ben de yaşına hürmeten kabul ettim ancak avukatımla görüştüm. Rencide olduğum için hukuki süreci başlatacağım. Salı günü dava açacağım."

Habertürk'ten açıklama

Habertürk TV gelen tepkilerin ardından şu açıklamayı yaptı: 

"Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in konuk olduğu canlı yayınında Ankara Temsilcimiz Muharrem Sarıkaya’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul edilemez ve izahı olmayan davranışından ötürü İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir arkadaşımızdan, ailesinden, çalıştığı kurumdan ve tüm kamuoyundan Habertürk olarak içtenlikle özür dileriz."

Basın Konseyi'nden kınama

Basın Konseyi'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’le yaptığı röportaj sırasında, teknik aksaklığa sinirlenip, bir meslektaşına tokat atacak kadar kontrolünü kaybetmiştir.

Kimse yayın stresine, canlı yayın aksaklığına sığınıp şiddet uygulayamaz. Ekranın önünde ve arkasında çalışanlar eşittir, biri diğerinden üstün değildir. Yayıncılık bir disiplin işidir. Milyonların önünde program sunuyorsanız ne olursa olsun kontrolünüzü kaybetmeyeceksiniz, emeğe saygı göstereceksiniz. Bu ayıplı hareketinin ardından özür dilemiş olsa da meslektaşını tokatlayan program sunucusunu; buna tepki göstermeyen konuğu belediye başkanını kınıyoruz." 

Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği,  Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği de Sarıkaya’yı “gazeteci” olarak tanımadıklarını belirten açıklama yaptı.