Muhalif Rus gazeteci kendini yaktı

Muhalif Rus gazeteci kendini yaktı

3 Ekim 2020 Cumartesi  |   Günlük

Rusya'nın Nijniy Novgorod şehrinde muhalif bir internet haber portalının yayın yönetmeni olan bir kadın gazeteci, emniyet müdürlüğü yanında bir bankta kendini yaktı. 47 yaşındaki İrina Slavina, intiharından önce Facebook sayfasına "Ölümümden Rusya Federasyonu sorumludur" diye bir not bıraktı. 

KozaPress adlı sitede muhalif yayınları ile bilinen Slavina'nın evine bir gün önce güvenlik güçlerinin baskın yaptığı, sürgündeki oligark işadamı Mihail Hodorkovski'nin sponsoru olduğu "Open Russia" adlı kuruluşla ilişkisinin sorgulandığı bildirildi.  Slavina, baskında kendisinin ve aile fertlerinin bilgisayarlarına ve telefonlarına el konulduğunu duyurmuş ve "Gazeteci olarak çalışmamı sürdürecek hiçbir şey bırakmadılar" diye yazmıştı.  

Resmi makamlar ise Slavina'nın herhangi bir suçla itham edilmediğini, bir soruşturma ile ilgili tanık olduğu için arandığını bildirdiler.   

Çok sayıda Nijni Novgorodlu, kadın gazetecinin kendini yaktığı yere akşam çiçek koyup mum yaktı. Yerel basında çıkan haberlerde, Slavina'nın daha önce iki kere haberlerinden dolayı para cezası aldığı belirtildi. İntihar sebebi tam olarak bilinmezken, mesai arkadaşları "Sistematik baskılar yüzünden bunalıma girmiş olabileceği" yorumunu yaptı.

(TürkRus.Com)