Muhalif radyoya 'korona' cezası

Muhalif radyoya 'korona' cezası

21 Haziran 2020 Pazar  |   Günlük

Rusya'da muhalif Eho Moskvı radyo kanalı ve internet editörüne Rusya'nın koronavirüs istatistiklerini sorgulayan bir uzmanın görüşlerini yayınladığı için 260 bin ruble (25 bin 500 lira) para cezası kesildi. 

Radyonun genel yayın yönetmeni Aleksey Venediktov (fotoğrafta) sosyal medya hesabı üzerinden Moskova mahkemesinin siyasi analist Valeriy Solovyov'un görüşlerini yayınlaması nedeniyle istasyona 200 bin ruble, internet editörü Vitaliy Ruvinski'ye de 60 bin ruble para cezası kestiğini ama karara itiraz edeceklerini duyurdu. 

Mahkeme dokümanlarına göre cezalar "yanlış bilgileri kasıtlı olarak yayarak halkın sağlığı ve yaşamını tehdit etmek" suçlamasıyla kesildi. 

Venediktov hangi bilgiler olduğu konusunda detay vermezken Rus devlet haber ajansı TASS isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde cezaların koronavirüs haberleriyle ilgili olduğunu bildirdi. 

Solovyov, 16 Mart'ta Eho Moskvı'ya verdiği röportajında hükümetin yalan söylediğini koronavirüsten kimsenin ölmediğini açıkladığı dönemde ocak ayından itibaren en az bin 600 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini söylemişti. 

O dönemde sağlık yetkilileri hiçbir ölüm hadisesini rapor etmezken Rus medya ve internet denetleme kurumu Roskomnadzor istasyona haberi kaldırmasını söyledi. Eho Moskvı buna uyarak haberi kaldırdı fakat editörler Solovyov'un sadece görüşlerini aktardığını savundu. 

31 Mart'ta ülkede koronavirüsle ilgili yanlış bilgi yayınlayan kişilere ve medya kuruluşlarına para ve hapis cezası verilmesini öngören yasayı onaylamıştı. 

Rusya'da resmi rakamlara göre şu ana kadar 570 binden fazla Covid-19 vakası tespit edilirken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bini aştı.

(euronews.com)