Muhalif bir gazetecinin başına gelenler

Muhalif bir gazetecinin başına gelenler

12 Haziran 2022 Pazar  |   Günlük

Rus gizli servislerinin faaliyetleriyle ilgili yayın yapan agentura.ru sitesinin kurucularından bağımsız gazeteci Andrey Soldatov'un Moscow Times gazetesinde yayınlanan "Benim için kötü haber Rusya için iyi haber" başlıklı yazısının özeti:

"6 Haziran sabahı Moskova'daki bankamdan cep telefonuma garip mesajlar gelmeye başladı. Çok fazla borcum olduğu için hesaplarım bloke edilmişti.

Ardından, bir başka Rus bankasından her hesabım için ayrı ayrı 80 bin dolar cezalandırıldığım mesajını aldım.

Araştırmacı gazeteci olduğum için böyle şeyleri daha önce de görmüştüm. Bunun bir “yemleme” saldırısı olduğunu düşünerek cezalarla ilgili resmi siteye baktım ama bir bilgi bulamadım.

Sonradan gelen mesaj ise durumu anlamamı sağladı. Bu mesaja göre hakkımdaki soruşturma nedeniyle hesaplarım bloke edilmemiş, dondurulmuştu. Moskova'daki avukatımın tavsiyesiyle İçişleri Bakanlığının “arananlar listesi”ne baktım; fotoğrafım ve biyografik bilgilerim karşımdaydı. Hakkımdaki suçlamalar ve ilgili hükümet kuruluşuyla ile ilgili herhangi bir bilgi ise yoktu.

Bundan sonrası için zaman ve biraz dedektiflik çalışması gerektiriyordu ama sonunda olanları anladım. Savaşın başlamasının ardından benden önce hedef alınan Rus gazetecilerin davalarını incelemem gerekiyordu.

Benim ve benzer durumdaki diğer Rus gazetecilerin davaları, Rusya'da Amerikan FBI'ın karşılığı olan Soruşturma Komitesi tarafından açılmıştı ve benzer seri numaraları taşıyordu. Bu komite devlet açısından hayati önem taşıyan konularla ilgileniyor.

Kazdıkça, Kremlin'in bağımsız gazetecilere yönelik kampanyasının gerçek boyutunu anlama başladım. 2022 yılında Orwell Rusya'sında devletin söylemiyle çelişen herhangi bir şey yazanlar komik şekilde savaşla ilgili yalan haber yaymakla suçlanıyor. Ceza yasasına yeni eklenen bir maddeyle, gazetecilerin yargılanmasını sağlayan çok ciddi bir suç bu.

Bu yeni baskı dalgasının boyutunu bilmiyorum, ben bankam sayesinde durumumu öğrendim. Benim durumumdaki diğer gazeteciler de tesadüfen haberdar olmuş. Yine de dosyalarımızın 50 ile 500 arasındaki seri numaraları bir fikir veriyor. Bu, en azından teorik olarak, Kremlin'in yüzlerce kişiyi soruşturduğu anlamına geliyor.

“Arananlar listesi”ne adınızı koymak ve gıyabında tutuklama kararı çıkarmak Kremlin'in sevdiği yöntemler. Bu, ciddi ama aynı zamanda umutsuz bir kampanya çünkü benim gibi saldırı altında olan gazeteciler Rusya'yı terk etti, şimdi Kremlin'in yalan kampanyasını sürgünden ifşa ediyorlar.

7 Haziran'da Soruşturma Komitesi'nin hesaplarımın dondurulması ve "arananlar listesi"ne konulmamla ilgili olarak mahkemeye sunduğu belgelere göz atma fırsatı buldum.

Baş soruşturmacı Kurovskoy mahkemeye suçumun 11 Mart'ta bir Youtube kanalında yayınlanan röportajla ilgili olduğunu söylemiş.

Kurovskoy ayrıca, aynı röportajda Ukrayna'ya yerleştirilen ulusal muhafızların (Rosgvardiya) eğitimini ve yeterlilik düzeyini sorguladığımı, sorularımın Rusya'nın çıkarlarını savunan, uluslararası barış ve güvenliği koruyan Rus birliklerinin faaliyeti hakkında dezenformasyon yaymak anlamına geldiğini söylemiş.

Önce bu yorumumun böyle bir tepki çekmesine şaşırdım. Sonra Kurovskoy'un sözünü ettiği videodaki “Andrei Soldatov: FSB generalleri savaş nedeniyle tutuklandı” başlığını gördüm. Sonunda jeton düştü. Davamın asıl nedeni İrina Borogan'la FSB'nin savaşın başlamasından sonra saflarında yürüttüğü temizlik operasyonunu, özellikle de dış istihbarattan sorumlu 5. Daire'nin başındaki Sergey Beseda'nın tutuklanmasını yazmış olmamızdı. Rosgvardiya meselesi sadece işin bahanesiydi.

Kremlin ısrarla ama başarısız şekilde FSB içinde sorunlar yaşandığını reddediyor ve her şeyin planlandığı gibi gittiğini savunuyor. Sitemiz agentura.ru bloklandı, yetkililer haberlerimizin etkisini azaltmak için özel bir dezenformasyon kampanyası başlattı. Putin'in gizli devleti içinden gelen kaynaklara dayanan haberlerimizi engellemek için eski metotlar kullanılıyor. 29 Nisan'da Rusya'nın “arananlar listesi”ne konulmuşum, 4 Mayıs'ta hakkımda uluslararası tutuklama kararı çıkarılmış. Bunlar benim açımdan tatsız olaylar tabii ama aynı zamanda hükümetin Rusya'yı internetten uzak tutmak ve sansür uygulamak için nasıl çırpındığının da kanıtı. Kurovskoy mahkemede söz konusu videomu 1.8 milyon kişinin izlediğini itiraf etmiş. Videomun yayınlandığı Youtube kanalı cezaevindeki muhalefet lideri Aleksey Navalnıy'nın destekçileri tarafından yönetiliyor.

Bütün çabalara, tehditlere ve devletin baskı için kullandığı elindeki yasal araçlara rağmen bağımsız Rus gazetecileri ve Rus muhalefeti halka doğrudan ulaşabiliyor.

Fikirleri ve doğruyu engellemesi için tasarlanan yeni “Demir Perde” paslanmaya başladı bile.

Bu da Kremlin için çok tatsız bir haber."

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/degisen-strateji-orduyu-ofkelendirdi-51523

Etiketler:  Rusya