'Muhalefet Putin'i Erdoğan'a itiyor'

'Muhalefet Putin'i Erdoğan'a itiyor'

14 Ekim 2022 Cuma  |   Günlük

Medyascope TV'de Şükran Şençekiçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Kazakistan'da yapılan görüşmeyi ve Moskova'nın Türkiye'nin doğal gazda merkez olma önerisini Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Sezer, Türkiye'nin gazda merkez haline gelebilmesinin mevcut hatlarla mümkün olmadığını, yeni hatlar yapılması gerektiğini, bunun zaman alacak bir süreç olduğunu söyledi. Sezer, "Diğer yandan bizim anladığımız hub (merkez) kavramıyla Rusların anladığı farklı. Biz enerji ticaretinin yapılabildiği ve Türkiye'nin bir aktör olduğu bir merkez istiyoruz. Fiyatın belirleneceği bir merkez olacaksa bu tarihi bir fırsat. Aslında bunu Türkiye'nin önermesi gerekiyordu, hazırlıksız yakalandık" dedi.

Putin'in bu tür açıklamalarının 2023 seçimleri öncesinde Erdoğan'a yönelik açık bir destek niteliği taşıdığını belirten Sezer, muhalefetin Rusya ile ilgili açıklamalarını eleştirdi ve "Bu açıklamalara gerek var mı? Bu açıklamalar Putin'i Erdoğan'a yakınlaştırıyor" diye konuştu.

Programda, Rusya'nın KKTC'ye uçuşları başlatacağı yolundaki iddialar ve savaştaki son durum da konuşuldu.

 

Etiketler:  Rusya Enerji