Müdahale yerine arbede diyen gazeteciler!..

Müdahale yerine arbede diyen gazeteciler!..

12 Ağustos 2021 Perşembe  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici adını taşıyan sitesinde, Akbelen'de çıkan olaylarda medyanın kullandığı yanlı dili şöyle eleştirdi:

"Sözcü gazetesi, Akbelen ormanını savunan köylüler ve çevrecilerle ilgili habere “Akbelen’de arbede çıktı tansiyon yükseldi” başlığını atmıştı. Ama bu başlığın hemen üzerinde “Doğayı koruyanlar kendini ağaca zincirlemek istedi” deniyordu. 

Aslında başlık ve spot birbiriyle çelişiyordu. Bir yerde “arbede” çıktığını söyleyebilmek için iki tarafın da şiddet kullanması, bir kavga çıkmış olması gerek. “Arbede” sözlüklerde “gürültülü kavga”, “çatışma”, “patırtı” olarak açıklanıyor. 

Oysa Akbelen’de, Limak Holding’in Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nda kullanmak üzere kömür ocağı açma girişimine karşı ağaçları savunanlar, jandarmaya karşı şiddet kullanmamıştı. Jandarmayla kavga da etmemişlerdi. Orada olanlar Sözcü’nün haberinde şöyle aktarılıyordu: 

“Bölgede nöbetlerini sürdüren köylüler ve çevrecilere gece yarısı 250 jandarma görevlisi müdahale etti. Yerde oturarak bekleyen üç kadının etrafını 14 jandarma çevirince gerginlik yaşandı. Kazdağları direnişçilerinden Füsun Kayra da beline bağladığı zincirlerle kendisini çam ağaçlarından birine bağlamak istedi. Jandarmalar Kayra’yı engelleyip gözaltına almak isteyince arbede çıktı. Nöbet alanından zorla çıkarılan kalabalık duruma isyan etti.” 

Her ne kadar haberde de “arbede çıktığı” vurgulanıyorsa da aslında anlatılan bir kavga, karşılıklı şiddet kullanma hali değil. Hatta müdahale, direnişle karşılaşınca “orantısız şiddet”e dönmüş. 

Neticede 250 jandarmanın 50 kadar direnişçiyi zor kullanarak ormandan çıkarmasını anlatıyor bu haber. Ama olanları tanımlamada tam bir kafa karışıklığı sergileniyor. Haberde, başlık ve spotlarında Akbelen ormanlarında yaşananlar “arbede”nin yanı sıra “müdahale” ve “orantısız şiddet” fiilleri ile ifade ediliyor."

Yazının devamını okumak için tıklayın