'Moskova'ya Nâzım anıtı yakışır'

'Moskova'ya Nâzım anıtı yakışır'

10 Nisan 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov, bir süredir gündemde olan şair Nâzım Hikmet'in Moskova'ya bir anıtının yapılması fikrini desteklediğini belirterek, "Nâzım anıtı dünya edebiyatı, sanat ve kültürünün kalbi sayılan Moskova'yı süsler" dedi. 

Medya Günlüğü'ne konuşan ünlü siyasi uzman Markov, Moskova Belediye Başkanlığının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu Temmuz ayında Moskova'da düzenlenecek bir foruma davet etmesini de değerlendirdi. Markov şöyle konuştu: 

"Bu ziyarette büyük Türk şairi Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması konusunun gündeme gelmesi güzel olur. Nâzım Hikmet Sovyetler Birliği'nde çok sevilen şairlerden biriydi. Bugün de Rusya'da Nâzım Hikmet ve eserleri biliniyor. Şair son yıllarında Moskova'da yaşadı ve Sovyet edebiyatına da önemli katkısı oldu. Dolayısıyla şairin anıtının Moskova'da dikilmesi Rus-Türk dostluk, kültürel ilişkilerine önemli katkı sağlar. Sayın İmamoğlu'nun, Moskovalı meslektaşlarıyla görüşmelerinde konunun gündeme gelmesi güzel olur. Önemli olan, anıtın Moskova'nın neresinde dikileceği konusu. Bu konuda güzelce çalışmak ve konuyu iyi formüle etmek lazım." 

Moskova Belediye Başkanlığı Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Basın Bürosu, Temmuz ayında yapılacak Kentsel Forumu için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Moskova'ya davet edildiğini açıklamıştı. 

Parlamento Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin de, Rus yetkililer tarafından kısa süre önce gündeme getirilen şair Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması fikrine destek verdi.  

Rus Milletvekili Şvıtkin, Medya Günlüğü'ne, "Şair Nâzım Hikmet'in eserlerini  Sovyet yıllarından biliyorum. Moskova'da şairin bir anıtının yapılması fikrini destekliyorum. Rus-Türk dostluğu adına güzel bir fikir. Rusya'daki Türk topluluğu bana yazılı olarak başvurabilir. Ben de buradan hareket ederek konuyu Rusya Kültür Bakanlığı'nda gündeme getirmeye hazırım" dedi.  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Moskova’da Nâzım Hikmet anıtını zevkle yaparız. Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlıklarıyla konuşuruz. Eğer herhangi bir eksiklik olursa ve üstlenen olmazsa, bu durumda biz zevkle yaparız” demişti.

Moskova Kent Meclisi (Mosgorduma) Başkanı Aleksey Şapoşnikov da, Hikmet’in Rusya’nın başkentinde bir anıtının yapılması ile ilgili talep gelmesi halinde değerlendireceklerini söylemişti. Anıt fikrini ilk destekleyen İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç olmuş ve ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını açıklamıştı.   

Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Pavel Stepanov da, Moskova’ya Hikmet’in anıtının dikilmesi önerisine olumlu yaklaşmış, “Bu olay ikili ilişkilerimize zenginlik katar” demişti.

Etiketler:  Rusya