Moskova'nın nabzı

Moskova'nın nabzı

25 Şubat 2020 Salı  |   Günlük

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye ile ilişkilere çok önem ve değer verdiklerini belirterek, "Türkiye-Rusya arasında askeri bir ihtilaf olasılığına inanmıyorum" dedi. 

Rus TV Tsentr kanalında konuşan Puşkov, İdlip ile ilgili yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Puşkov, "Türkiye ile ilişkilere çok önem ve değer veriyoruz. Suriye yüzünden Türkiye-Rusya arasında askeri bir çatışma çıkacağını düşünmüyorum" diye konuştu. 

Tarafların böyle bir ihtilafın yaşanmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarına işaret eden Rus senatör, "Ben eminim ki Moskova ve Ankara ilişkilerin bozulmamasından yana, her iki taraf bu ilişkilere önem veriyor. İki ülke büyük ortak projeler gerçekleştiriyor. Rusya ve Türkiye'nin çok sayıda örtüşen çıkarları var. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, tüm bu saydıklarımı Suriye meselesi yüzünden kuşku altına atacağını düşünmüyorum. Evet kolay olmayan görüşmeler bizi bekliyor" dedi.

TürkRus.Com sitesinin aktardığına göre, Business FM’in görüşlerini aldığı uzmanların değerlendirmeleri de şöyle: 


Vladimir Sotnikov (Rusya Bilimler Akademisi Öğretim Görevlisi) 

Erdoğan-Putin görüşmesinin tesadüfü olmadığını düşünüyorum. Türk birliklerinin operasyonu bitirmesi halinde İdlib’de anlaşmaya uyulabilir. İlerleyen dönemde bölgede gerginliğin süreceğini, ancak Türk ve Rus birliklerinin çatışacakları büyük çaplı bir anlaşmazlığıa dönüşmeyeceğini tahmin ediyorum. Anlaşmaya uyulacağını düşünüyorum. 

Vladimir İsayev (Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Profesörü) 

Gerginlik sürüyor. Türkiye, İdlib’de kendisine sınırı olan bölgeleri kendi toprakları olarak görüyor. Eğer Türkler bizim birliklerimizi ya da uçaklarımızı vururlarsa, bunun karşılığı çok sert olur. Türkiye’nin konvoyunu vurduğumuzda bunu gösterdik. 

Suriye, bizim yardımımız olmadan hava sahasını kapatamaz. Türkiye’nin, Suriye’nin hava sahasını kapattığını ilan etme yetkisi yok ve biz buna izin vermeyiz. Durum şu an için çok kırılgan. Türklerle bizim aramızda yapılacak yeni müzakerelerin bu durumu engelleyeceğini umuyorum.

Fuad Safarov, Moskova