Moskova'nın merkezi Akgül'e emanet

Moskova'nın merkezi Akgül'e emanet

5 Ekim 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Moskova'nın merkezindeki tarihi Paveletskaya Meydanı'na çağdaş bir görünüm kazandıracak alışveriş ve eğlence merkezi projesinin başında Türk iş insanı Talip Akgül bulunuyor. 

2006 yılında inşaat mühendisi olarak Moskova'ya gelen ve ENKA, IKEA gibi uluslararası firmalarda başarılı projelere imza atan Akgül, bugün Rus Mall Management Group (MMG) şirketinin Projeler Müdürü olarak görev yapıyor.  

Türk iş insanı, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in de çok önemsediği ve yakından ilgilendiği "Paveletskaya Plaza" projeyi Medya Günlüğü'ne anlattı. Çalıştığı şirketin Moskova'da yüksek kaliteli ticari gayrimenkullerin geliştirilmesi ve oluşturulmasını hususunda projeler gerçekleştirdiğini kaydeden Akgül, "MMG şirketi, ünlü Rus iş adamı Sergey Gordeyev'in sahibi olduğu PİK şirketinin bir iştiraki. Şirketimiz, genelde bir ticari gayrimenkul yatırımıyla ilgileniyor. Ben, bir projenin başlamasından, tasarımından ve inşaatı tamamlanıp teslimine kadar bütün yatırım sürecini yönetiyorum" dedi. 

2019 yılında tarihi Paveletskaya Meydanı'nda projeyi başlattıklarını vurgulayan Akgül,  "2007 yılında bu meydanda ilk proje başlatılsa da yürümedi ve bu arsa sahipsiz kaldı. 2018 yılında ana yatırımcımız Gordeyev, kent yönetimiyle anlaşarak bu arsayı satın aldı. 2019 yılında projeyi başlattık. Biz tamamen yeni, modern bir projeyle çalışmalara başladık" dedi. 
 

Talip Akgül

 

Akgül projenin Moskova için taşıdığı önemi şöyle anlattı:

"Burası ulaşım açısından ana işlek meydanlarından biri. Meydanın bir tarafında Paveletskaya Tren Garı var. Bu gar aynı zamanda Rusya'nın en dev havalimanlarından biri olan Domodedovo ile bağlantısı olan bir yer. Diğer taraftan Sodovoe Koltso çevre yolu var. Bizim projemiz sayesinde tüm bu ulaşım yollarını birbirine bağlanacak. Bir kavşak ortaya çıkacak. Metrodan çıkan yolcu, rahat şekilde merdivenlerle tren garına veya Sodovoe Koltso üzerindeki diğer güzergaha rahat şekilde geçebilecek. Tam ortada ise meydan bulunacak. Burada bir park açıldı. Yakında da yeraltı bir AVM kompleksi faaliyete geçecek. AVM'nin çatısı da park bölgesinin bir parçası olacak. İnsanların buluşacağı modern bir bölge olacak. Kremlin'in yanındaki Ohotniy ve Zaryadya gibi bir merkeze dönüşecek." 

Projeyle ilgili Amerikalı uzmanlarla da iş birliği yaptıklarını vurgulayan Akgül, çevredeki tarihi binaların dokusunu bozmamaya dikkat ettiklerini kaydederek, "Moskova'nın merkezinde farklı ama tam modern bir yer oluşturmayı planlıyoruz. Kış aylarında da buz pisti faaliyet gösterecek, ayrıca Noel bayramı etkinlikleri düzenlenecek. Sayın Sobyanin, buraya birkaç kez gelerek projemizi yerinde inceledi. Bu proje başından beri sevilen ve takdir edilen bir projeydi. Bu çalışmadan sonra diğer projeleri de başlatmayı hedefliyoruz" dedi. 

Etiketler:  Rusya