Moskovalı Türk yazar İrem Sunar

Moskovalı Türk yazar İrem Sunar

25 Temmuz 2021 Pazar  |   Günlük

İrem Sunar aslında İzmirli. Ama tam altı yıldır 'eş durumundan' Moskovalı. Limak İnşaat Rusya Genel Müdürü Emre Özat'ın eşi, 12 yaşındaki Derin'in annesi olan İrem Sunar, "on parmağında on marifet" deyimini hakeden isimlerden. "Dört yıl önce Moskova'da bir akşam oğluma uyku öncesi kitap okurken, ikimiz için bir çocuk romanı yazmaya karar verdim" diyor ve bugünlerde Nesin Yayınevi tarafında basılan, satışa çıkan ilk çocuk romanının öyküsünü bizlerle paylaşıyor.  

"Moskovalı" yazarımız İrem Sunar'ı, camiamıza ve edebiyatseverlere takdimimizdir: 

-Kimdir İrem Sunar? Hangi rüzgar Moskova’ya attı? Bu rüzgara kapılmadan önce nerelerde gizlendi, dolaştı? Neler yaptı? 

-İzmir'de doğdum. Çocukluğumun yarısını iğde ağaçlarının tepelerinde, diğer yarısını dünyayı dolaşan yük gemileriyle okyanusları aşarak geçirdim. Gereğinden fazla hayalperest ve idealist oluşumu küçük yaşta fazla miktarda deniz kokusuna maruz kalmama yoruyorum:) İş hayatımın büyük bir bölümünü sosyal kalkınma alanında çalışmalar yaparak geçirdim. 15 yıldan fazla bir süre Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar bünyesinde görev yaparak, Türkiye'de sivil toplumun güçlendirilmesi ve eğitim sisteminin iyileştirilmesi için çalıştım. Altı yıl önce eşim Emre Özat'a gelen iş teklifi üzerine Moskova'ya yerleşmeye karar verdik. Onca yıllık iş hayatı, okumuş yazmışlığın ardından, kendimi bir anda hiçbir yazısını anlamadığım sokak işaretlerine bakıp yol bulmaya çalışırken buldum.  

-Bu roman fikri ne zaman, nereden çıktı? Nasıl gelişti? 

-İş hayatımı geride bırakmak kolay değildi. Ama hiçbir zaman bir şeyler üretmeden durabilen biri olmadım. Moskova sokaklarında yürümeye, kaybolmaya devam ettim. Bir yandan da durmadan yazıyordum. Zaten yazmak, çocukluğumdan beri nefes alıp vermek kadar doğal, olmazsa olmaz bir eylemdir benim için. Dört yıl önce bir akşam oğluma uyku öncesi kitap okurken, ikimiz için bir çocuk romanı yazmaya karar verdim.

Bir yılı romanımla ilgili araştırma yaparak, çocuk edebiyatı yazarlığının inceliklerini anlamaya çalışarak geçirdim. Daha önce iş hayatımda veya sadece kendim için sürekli  yazılar yazardım. Ancak böyle bir kurgu yazma fikri, hele ki bir de edebiyatın en zor dallarından biri kabul edilen çocuk edebiyatı alanında bir iş çıkartma fikri hiç aklımda yoktu. Bu fikir bende hem korku hem de heyecan yarattı. Korkuma kulak tıkayıp, heyecanımdan cesaretle ilk satırımı yazdım. Gerisi fırtınalı bir yolculuktan sonra sakin sulara varmak gibi aktı.  

-Kitabın öyküsünü, kahramanlarını, mesajını biraz anlatır mısınız? 

-"Büyülü Deniz" kendini bir anda Atlantik Okyanusunun derinliklerinde bulan 10 yaşında bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Bir yandan başına gelen şaşırtıcı talihsizliklere anlam vermeye çalışırken, diğer yandan okyanusların gizemli dünyasını yakından görme fırsatı buluyor.   Denizler altında yaşanan birbirinden komik maceraları bir çocuk gözüyle deneyimlerken, bir yandan da çeşitlilik, farklılıklara saygı, yaşama hakkı gibi daha derin konuları yine bir çocuk diliyle anlatıyor. Bu muzip, hınzır ve hareketli hikayeyi bir çok çocuğun ve çocuk edebiyatı meraklısının seveceğini umuyorum.   
 

 

-Bir oğlunuz var, bu yolda yürürken onunla neler yaşadınız? 

-Oğlum Derin, Moskova'ya taşındığımızda yedi yaşındaydı. Dil problemi ve sevdiklerinden ayrılma üzüntüsünden dolayı başlarda çok zorluk çektik. Ama şimdi Moskova'yı çok seviyor. Moskova, bana olduğu kadar ona da çok iyi gelen, ilham veren bir şehir oldu. Derin Türkçeyi düzgün konuşmaya devam etsin diye ona anadilinde kitap okumayı hiç ihmal etmedim. Büyülü Deniz'in ortaya çıkmasında onunla geçirdiğim kitap okuma saatlerinin de büyük etkisi var. Bu roman, benim fantastik edebiyata duyduğum sevgiyle onun bilime duyduğu ilginin bir birleşimidir aslında.  

-Devamı gelecek mi? Yeni yazınsal projeler var mı? 

-Büyülü Deniz'i yazmayı tamamladıktan sonra bu sefer içimden yepyeni bir fikir daha çıktı: Meraklı Turşu! Pandemi döneminde geliştirdiğim bir eğitim platformu olan MerakliTursu.com için bol bol yazmaya devam ediyorum. Bu siteyi de Türkçe dilinde nitelikli eğitim materyalleri sunarak, eğitimde fırsat eşitliğine azıcık da olsa katkı sağlayabilmek için kurmuştum. Sonra bir yandan animasyon bir yandan seslendirme derken, sadece eğlenceli eğitim materyalleri yazmayla başlayan bu proje şimdi tüm zamanımı alır oldu. Bir sonraki kitap üzerinde çalışmaya başlamak için Meraklı Turşu'nun biraz daha düzene girmesini bekleyeceğim sanırım.  

-Bu arada Moskova yılları nasıl geçiyor? Rusya hayatının artıları eksileri neler sizin için? 

-Moskova, tüm zorluklarına rağmen muhteşem bir şehir. En büyük eksiği deniz olmaması! Pandemi başladığından beri herkes yepyeni zorluklarla baş etmek zorunda kaldı. Ama bu dönemi Moskova'da geçirmiş olduğum için şükrettiğim çok olmuştur. Yine de, bir anda kuralların değişmesi, seyahat kısıtları gibi özellikle de yabancı vatandaşların etkilendiği kural değişiklikleri günlük yaşamımızı çok etkiliyor. Başka bir ülkede bu kadar zorlanır mıydık bilemiyorum. 

-Son olarak, okurlar kitabı nereden, nasıl satın alabilir? Rusya’ya sipariş mümkün mü? 

-Büyülü Deniz şu an Türkiye'de tüm büyük kitapçılarda ve internet kitap satış platformlarında satılıyor. Büyülü Deniz dahil, Nesin Yayınevi'nden alınan her kitabın gelirlerinin Nesin Çocuk Köyü'ne aktarıldığını, bu sayede daha fazla çocuğun daha iyi şartlarda okumasına destek olunduğunu hatırlatmak isterim. Nesin Yayınevi'nin internet sitesinden alacağınız kitapları da, NesinYayinevi.com adresindeki whatsapp numarası üzerinden veya oyku@nesinyayinevi.com'a yazarak PTT Kargo aracılığıyla Rusya'ya getirtebilirsiniz.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya