Moskova'dan Erdoğan'a Sputnik yanıtı

Moskova'dan Erdoğan'a Sputnik yanıtı

7 Ekim 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Prof. Dr. Anna Popova, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sputnik V aşısıyla ilgili tereddütlerine yanıt verdi.

Kommersant gazetesinin Kremlin özel muhabiri Andrey Kolesnikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Bakanlar Kurulu üyeleriyle yaptığı çevrimiçi toplantıyı kaleme aldı. Toplantıda Rospotrebnadzor Başkanı Popova ile Putin arasında aşı konusu gündeme geldi. Putin, çevresindeki insanların koronavirüse yakalanmasına rağmen kendisinin hastalanmadığına dikkat çekerek bunda Rus Sputnik V aşısının rolünün olup olmadığını sordu. Bunun üzerine Popova, "Aşısını olduğunuz Sputnik V'nin rol oynadığından kesinlikle eminim. Bence bağışıklık tepkisi çok yüksek olduğu için sizi enfeksiyondan koruyan en önemli şey de bu oldu" dedi. 

Gazete yazarına göre, Putin'in yüksek bağışıklık tepkisinden bahseden Popova böylece, geçen hafta Soçi'de Devlet Başkanlığı konutunun verandasında Rus mevkidaşının antikorunu düşük bulan Erdoğan'a gönderme yapmış oldu. Popova'nın sözlerine dikkat çeken Kolesnikov, "Bu belki de Popova tarafından verandadaki o konuşmanın pek başarılı olmayan izlenimini silme girişimiydi" diye yazdı.

Soçi'de Putin'le Erdoğan arasında kameralara da yansıyan koronavirüs ve aşı sohbeti Medya Günlüğü'nde şöyle yer almıştı:

"Yakın çevresinde koronavirüs testi pozitif çıktığı için iki hafta karantinada kalan Putin bu konuda Erdoğan'a bilgi verirken, bulunduğu bir ortamda çok sayıda kişinin hastalığa yakalandığını belirterek, "Ama bana bir şey olmadı" dedi. Sputnik'le üçüncü doz aşısını yaptırdığını söyleyen Putin Erdoğan'a, "Üçüncü dozu siz de ihmal etmeyin" diyerek Sputnik'le aşılanmasını önerdi. Erdoğan'ın, "Ben Biontech oldum" demesi üzerine Putin gülerek, "Gelecek sefere o zaman" dedi. Sohbette Erdoğan Putin'e antikor düzeyini sordu, "Tam hatırlamıyorum 15-16 falan" yanıtını alması üzerine, "Çok az ya. Benimki 1000'in üzerindeydi" diye ekledi. Putin bu konuda farklı hesaplama yöntemleri bulunduğunu, uzmanların kendisine antikor düzeyinin yüksek olduğunu söylediğini belirtti."