Moskova'daki 'test krizi'nin perde arkası

Moskova'daki 'test krizi'nin perde arkası

21 Nisan 2021 Çarşamba  |   Günlük

Euroleague Play-Off ilk maçında bugün CSKA Moskova’ya konuk olmaya hazırlanan Fenerbahçe Beko, Rusya’ya iniş yaptığı sırada Kovid-19 testi krizi yaşadı.

Sarı lacivertli camia, Euroleague protokollerine göre tüm Kovid testlerinin Türkiye’de tamamlanmasına ve belgelerin teslim edilmesine rağmen, Rusya’ya indikten sonra ilave bir zorunlu teste sokulmak istenildiğini açıkladı. Daha sonra sorun çözüldü ve takım oteline hareket etti. Fenerbahçe’nin yaptığı açıklama şu şekilde: 

'Bilindiği üzere Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın, 21 Nisan Çarşamba günü (yarın) Rusya'da CSKA Moskova ile EuroLeague Playoff turu ilk maçına çıkması gerekmektedir. Ekibimiz, bu karşılaşma için seyahat planını, 20 Nisan Salı günü (bugün) 17.00'da Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Moskova'ya uçacak şekilde yapmış, Rusya'nın yetkili mercileri tarafından uçuş izni tarafımıza 17.50 itibarıyla 19.00 olarak bildirilmiştir.

Öğlen idmanını tamamlayan takımımız, hava alanına planlanan hareket saati 15.15 olmasına rağmen, saatlerce Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda uçuş izninin verilmesini beklemiştir. Aynı zamanda, Takımımız EuroLeague protokolleri gereğince tüm Covid testlerini ülkemizde tamamlamış ve gerekli belgeleri sağlamış olmasına rağmen, Rusya'ya inişimizin hemen ardından ilave bir test zorunluluğu olduğu CSKA yetkililerince tarafımıza iletilmiştir. Kulübümüzün yaptığı araştırmalar sonucunda bu uygulamanın daha önce hiçbir EuroLeague takımına yapılmadığı öğrenilmiştir.

Ayrıca yine CSKA yetkilileri tarafından bu testin Takımımız tarafından reddedilmesi durumunda ekibimizin olası beşinci karşılaşmanın yapılması halinde Rusya'ya giriş yapamayacağı iletilmiştir. TC Moskova Büyükelçiliğimiz nezdinde alınan bilgiye göre daha önce hiçbir takıma bu uygulama yapılmamış ve 19 Nisan Pazartesi günü (dün) Hentbol Milli Takımımız ikinci test alınmadan Rusya'ya giriş yapmıştır. Kulübümüz, her iki konu hakkında da EuroLeague yetkililerini bilgilendirmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.''

Karar yanlış anlaşıldı

Sorunun, Rusya'da salı günü (dün) akşam saatlerinde ilan edilen yeni Koronavirüs test kararından kaynaklandığı sanılıyor. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), 1 Mayıs’a kadar Türkiye ve Tanzanya’dan Rusya’ya dönen Rusya vatandaşlarına iki kez Kovid-19 testi yaptırma şartı getirdi.

Ayrıca ülkeye giriş yapan yabancılar için ise "Rospotrebnadzor havaalanlarında yabancılar arasında rastgele seçim yapılarak koronavirüs taraması organize edecek" ifadesine yer verildi.   Bu ifadeden, Rusya'ya gelen ve önceden alınmış PCR testini gösteren yabancılara, Rus vatandaşları gibi iki kez test yaptırma mecburiyeti yerine, "içlerinden rastgele seçilecek kişiler için ikinci kez test yaptırma şartın koşulacağı" sonucu çıkarıldı. Ancak Fenerbahçe Beko'nun bazı oyuncularına bu karara dayanılarak yeni test uygulanması gerekmiyordu. Çünkü resmi kararnamede, uygulamaya 21 Nisan'da (bugün) başlanacağı belirtilmişti. 

Fenerbahçe'den teşekkür 

Sorunun çözülmesinden sonra kulüpten şu açıklama yapıldı: 

"Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Moskova’ya ulaşmıştır. Ekibimizin Rusya’ya indiği andan kamp yaptığımız otele geçene kadarki süreçte hiçbir sorun yaşanmamıştır. Bu süre zarfında Takımımızla yakından ilgilenen ve iner inmez kafilemizi telefonla arayan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’a teşekkürlerimizi sunarız. Aynı zamanda bizleri havaalanında karşılayarak büyük bir misafirperverlik örneği gösteren Başkonsolosumuz Akgün Bor’a ve Büyükelçilik mensuplarımıza teşekkür ederiz." 

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)