Moskova'daki Nasreddin Hoca

Moskova'daki Nasreddin Hoca

18 Şubat 2019 Pazartesi  |   MG Özel

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarında uzun süredir faaliyet gösteren bir park var: Etnomir. Ancak burası bilinen parklardan farklı olarak “halkların dostluğu” temalı etnografik bir park. 

Parkın kurucusu Azeri asıllı Ruslan Bayramov, 300 hektarlık bir alana yayılan parkla ilgili olarak Medya Günlüğü’ne bilgi verirken, “Etnomir parkındaki temel felsefemiz, dünya halklarının dostluğu. Biz diyaloglar yoluyla barıştan, halkların dostluğundan yanayız. Dünyanın ünlü düşünür ve bilgeli insanların anıtlarını da burada” diyor. 

Bayramov, “Her halkın kendine özgü, eşi bulunmayan değerleri ve kültürü var. Etnomir parkımızda halklar sokağı var. Örneğin Rus, Belarus, Ukrayna evlerimiz var. Genel olarak tüm dünya ülkeleri için alanlar tahsis ettik. Fakat bazı ülkelerinin evleri henüz yapılmadı. Örneğin Türkiye Evi için yer ayırdık” diye konuşuyor. 


Bayramov, “halkların dostluğu” sloganına uygun olarak 2006 yılında Moskova’da bir Nasreddin Hoca Hoca anıtı açmış. Bu konuda, “Tüm Şark ülkeleri Nasreddin Hoca'yı kendi hocası olarak kabul ediyor. Gerçekten de Nasreddin Hoca bilgeliğiyle hepimizi birleştiren bir isim. Bu anıt, çok kültürü kucaklayan Moskova'ya yakışan bir anıt” diyor. 

Moskova’daki Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile işbirliğine hazır olduklarını belirten Bayramov, yaklaşık 50 ülkede bulunan Gagarin anıtının bir benzerini Türkiye’de açmayı arzu ettiklerini söylüyor ve “Rusya'nın Ankara Büyükelçisi merhum Andrey Karlov ile daha önce bu konuda görüşmüştük. Gagarin anıtının Ankara veya İstanbul'da açılması Karlov'un da arzusuydu” diye konuşuyor.

Fuad Seferov, Moskova