Moskova'daki kırık ayağın sırrı

Moskova'daki kırık ayağın sırrı

3 Mayıs 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Türkiye'de tanınan Rus siyasetçilerle ilgili bir anket yapılsa muhtemeldir ki Vladimir Putin'in ardından Vladimir Jirinovski ikinci ya da üçüncü sırayı alır. 

Rusya Liberal Demokrat Partisi'nin neredeyse 30 yıldır değişmeyen başkanı olan Jirinovski'nin bu kadar çok tanınmasının bir nedeni Türkiye ile ilgili “uçuk kaçık” açıklamalar yapmasıysa, diğer nedeni çok iyi Türkçe bilmesi. “Jiri”nin bir gün “İstanbul'a atom bombası atalım” dediğini duyarsanız, bir başka gün ise Türkiye'ye övgüler yağdırdığını. Aşırı milliyetçi politikacının Türkiye ile olumsuz duygularının nedeni ise, gençliğinde çevirmenlik için geldiği Bandırma'da Sovyet rozetleri dağıtınca “komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınması. Jirinovski'nin Rus halkı tarafından ciddiye alındığını söylemek zor olsa da, yüzde 10 civarındaki sabit oyuyla siyasette yer bulmayı, fantastik açıklamalarıyla da kamuoyunda kendisinden hep söz ettirmeyi başardığı gerçek. 

25 Nisan'da 75. doğum gününü kutlayan Jirinovski'nin Türkiye ile ilgili şimdiye kadar pek bilinmeyen ilginç bir “sırrı” ortaya çıktı. 

Rusya Koleksiyoncular Birliği Başkanı Valeriy Arhipov, doğum günü nedeniyle MİR kanalında yayınlanan programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Temmuz 2018 tarihinde yapılan yemin törenine katılan Jirinovski'nin oturduğu koltuğun ayağının kırıldığını anlattı. Arhipov, “Jirinovski, Erdoğan'ın yemin törenine davet edilmişti. Tören sırasında koltuğunun ayağı kırıldı. Şimdi o kırık ayağı elimde görüyorsunuz” dedi. Rusya Koleksiyoncular Birliği binasında sergilenen Jirinovski'ye ait özel eşyalar arasında Türkiye'den getirilen bu kırık ayak da bulunuyor. Arhipov'un, Moskova'ya nasıl geldiğine değinmediği kırık ayağın Jirinovski tarafından "anısı" nedeniyle götürüldüğü düşünülüyor.

Rus politikacı törenden Moskova'ya dönüşünde medyaya yaptığı açıklamada şunları söylemişti: 

“Törene katılmaktan büyük memnuniyet duydum. Erdoğan dostum, beni şahsen davet etti. Orada devlet başkanları, başbakanlar vardı. Ama Erdoğan bir siyasi lideri olarak beni özel olarak davet etti. Törenden sonra Erdoğan ile görüşüp konuştuk... Türkiye ile iş birliği yapmamız lazım. Erdoğan bize elini uzatıyor. Biz ise susuyoruz. Türkiye'yi neden Şanghay İşbirliği Örgütü'ne almıyoruz, onlar da üye olmalı. Ardından da Gümrük Birliği'ne almalıyız. Türkiye giderek güçlenmek istiyor. Bizim için hiçbir sorun yok. Türkiye güney komşumuz." 

Ancak aradan yaklaşık 3 yıl sonra, Rossiya-1 kanalında canlı yayına katılan aynı Jirinovski, Türkiye'nin son politikalarını beğenmediğini ve Erdoğan ile artık dost olmadığını söylemişti. 

Son ilginç açıklaması geçen hafta, karma evlilikler sayesinde Rusya'nın Türkiye üstündeki etkisini arttırabileceği olan "Jiri", Rus kadınlarının Türk erkeklere boyun eğmediğini ve aile içinde kendi düzenlerini kurduğunu söylemişti.