Moskova’da Türk Filmleri Haftası

Moskova’da Türk Filmleri Haftası

9 Kasım 2021 Salı  |   Günlük

Rusya başkentinde sinemaseverler bir kez daha Türk sinemasının seçme filmleri ile buluşuyor, Moskova’daki Türk Filmleri Haftası bu yıl 14-16 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Yunus Emre Enstitüsü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 2018 yılından beri dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen etkinlik, Moskova’da da beyaz perdeye yansıyacak. 

Moskova Türk Filmleri Haftasında bu yıl Türk sinemasının 6 yapımı izleyiciyle buluşacak. T.C. Moskova Büyükelçiliği ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenecek etkinlik Moskova Novokuznetskaya’da Arcadia alışveriş merkezinde bulunan ‘‘5 Zvezd’’ sinemasında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. 

Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nden film haftası ile ilgili şu bilgi paylaşıldı: 

"Rusça alt yazılı olarak izleyiciyle buluşacak filmler arasında, senaryosunu Gülse Birsel’in kaleme aldığı ve yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı Aile Arasında, Türkiye’nin en önemli yönetmenlerinden Nuri Bilgi Ceylan’ın yazıp yönettiği Ahlat Ağacı, başrollerinde Aras Bulut İynemli’nin kızıyla aynı zeka yaşına sahip bir babayı canlandırdığı ve performansıyla büyük ses getiren 7. Koğuştaki Mucize, usta oyuncu ve yazar Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki büyük aşkın hikayesini konu eden Bizim İçin Şampiyon ve son olarak animasyon filmleri arasında büyük başarı yakalayan Rafadan Tayfa filmleri yer alıyor. 

Pandemi önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinlikte gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Bütün sinemaseverleri bekliyoruz!”

(TürkRus.Com)