Moskova'da 'NATO Zulmü' Sergisi

Moskova'da 'NATO Zulmü' Sergisi

8 Haziran 2022 Çarşamba  |   Günlük

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaş dördüncü ayına yaklaşırken Moskova'da NATO ile ilgili bir sergi kısa süre önce kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çağdaş Rus Tarihi Müzesi'nde açılan "NATO: Bir Zulmün Tarihi" sergisinde İttifak'ın 1999 yılındaki Yugoslavya operasyonundan başlayarak, Irak, Afganistan, Suriye ve son olarak Ukrayna savaşındaki faaliyetleri anlatılıyor. Rus Senatör Konstantin Kosaçov serginin açılışındaki konuşmasında, "Zulmün günlüğü ile NATO'nun tamamen aynı şey olduğunu anlamamız gerekiyor" dedi.

Moscow Times gazetesinin haberine göre, ücretsiz olan sergide son savaşta ele geçirilen Ukrayna ordu üniformalarıyla Nazi sembolleri de yer alıyor ve bunların Kiev'le NATO arasındaki iş birliğinin kanıtı olduğu belirtiliyor. Savaş uçaklarının hoparlörlerden yükselen sesleri arasında gezilen sergide NATO karşıtı protestolarda ağlayan kadınlarla çocukların posterleri de yer alıyor. Bir başka bölümde ise ABD'ye ait silahlar ve üniformalar sergileniyor.

Sergiyi beğenenler de var, beğenmeyenler de.

Örneğin Natalya adındaki emekli bir kadın, "Çok hoşuma gitti. Yaşlı nesil olarak bunları yaşadık. Hepsi gerçek" diyor.

Nikita adındaki bir genç ise, sergiyi resmi televizyon kanallarındaki dezenformasyon kampanyasına benzetiyor ve "Rusya'da gerçekte olanlar anlatılmıyor" diye konuşuyor.

Şimdiye kadar binlerce kişinin gezide sergide yorumlar için açılan defterde de farklı görüşler yer alıyor. 

Bir kişi deftere "NATO ile ilgili gerçeği anlattığınız için teşekkürler", bir başkası ise "Aptalca propaganda" yazmış.

Benzer sergiler Rusya'nın değişik kentlerinde de açılmıştı.

Etiketler:  Rusya