Moskova'da 'beyaz' savaş

Moskova'da 'beyaz' savaş

13 Şubat 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Türkiye'nin, özellikle en kalabalık şehir olan İstanbul'un gündeminde soğuk hava dalgası ve tahminlere göre uzun süredir görülmedik şiddette olması beklenen yoğun kar yağışı var.

Medyada yer alan haberlere bakılırsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yağış sonrası oluşabilecek olumsuzluklara müdahale etmek amacıyla 1351 araç ve iş makinesinin yanı sıra 7031 kişiden oluşan görevli ordusuyla alarma geçmiş durumda.

Peki, yılın büyük bölümünü şiddetli kış koşulları altında geçiren yabancı kentlerde, örneğin Rusya'nın başkenti Moskova'da benzer durumda ne yapılıyor? Rusların şakayla karışık "yılın dokuz ayı kışı yaşar, kalan üç ayı da yazı beklemekle geçirir" dediği Moskova kara teslim oluyor mu? Olmuyorsa nasıl mücadele ediyor?

Kestirmeden söylemek gerekirse Moskova kara teslim olmuyor. Ama bunun teknolojik açıdan daha gelişmiş araçlara sahip olmakla, daha fazla görevli istihdam etmekle ya da çalışkanlıkla hiçbir ilgisi yok. Aslında işi sırrı şu basit iki kelimede gizli: Hazır olmak.

Kar ve soğukla yaşamak zorunda olan Moskova'nın hazırlıkları neler?

Öncelikle Moskova Belediyesi'nin emrinde yolları açık tutmak için 14 bine yakın büyük, 30 bin civarında da küçük araç bulunuyor. Yani karın aniden bastırması halinde binlerce araç yolları açık tutmak için anında seferber edilebiliyor. İkincisi, Moskova Belediyesi'nin nüfusu 10 milyonu aşan kentin sokaklarını kardan temizlemek için tam 60 bine yakın işçisi var. Buzlanmanın önlenmesi için yıl boyunca yollarda 260 bin ton sıvı, 83 bin ton da katı madde kullanılıyor. Toplanan karlar eskiden Moskova Nehri'ne boşaltılırdı, şimdi ise kar eritme tesisine gönderiliyor.

Şaşırtıcı gelse de bizdeki klasik " zincir-takoz-çekme halatı" üçlüsü Moskovalı sürücüler için yabancı, araçlara zincir takmak resmen yasak. Zaten karla başarılı şekilde mücadele edince zincire gerek kalmıyor, çivili lastik ya da kar lastiği yeterli oluyor. 

İstanbul'da beklenen türü yoğun bir kar yağışıyla mücadele etmenin Moskova Belediyesi'ne günlük maliyetinin yarım milyon doları aştığı hesaplanıyor.

Diğer yandan Moskova'nın tüm bu önlemleri almak, karla hiç ara vermeden mücadele etmek, savaşmak dışında bir seçeneği yok çünkü aylarca kışın altında kalan kentin başka türlü yaşaması mümkün değil. 

Ama sihirli formülü tekrarlamak gerekirse, işin sırrı "hazır olmak"ta...

Hazır olmayınca da Moskova bile teslim bayrağını çekebiliyor.

Örneğin, 2000'li yılların başında Moskova'da bir mayıs ayında aniden şiddetli kar yağışı başladı. Bu, ne meteorolojinin öngördüğü ne de Moskova Belediyesi'nin hazır olduğu bir kar fırtınasıydı. Peki ne mi oldu? İstanbul'da her zaman ne yaşanıyorsa aynısı Moskova'da yaşandı; yani yollar karla kaplandı, trafik felç oldu, kışlık lastikleri çıkaran araçlar birbirine girdi, uçaklar uçmadı, kısacası hayat tıpkı daha önce İstanbul'da defalarca gördüğümüz gibi gibi felç oldu. Çünkü Moskova mayıs ayında gelen kara hazır değildi...

Etiketler:  Rusya