Moskova'da Atatürk fotoğrafları

Moskova'da Atatürk fotoğrafları

14 Şubat 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Moskova'da açılan 1917 Bolşevik Devrimi sonrası İstanbul'a göç eden Beyaz Rusların hayatının konu edildiği sergide Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatan özel bir köşe de bulunuyor.

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Enstitüsü konuk öğretim görevlisi Dr. Mehmet Perinçek, "Rus Konstantinopolis" sergisiyle ilgili izlenimlerini Medya Günlüğü'ne anlattı. Perinçek, " Doğu Müzesi'nde açılan Beyaz Rusların İstanbul dönemine dair sergide, kente göç edenlerin yaşadıkları anlatılıyor. Sergide Mustafa Kemal Atatürk köşesi de var. 1920'lerin özgün poster-fotolarına yer verilmiş. Örneğin, Atatürk'ün İstanbul'a ziyaretini anlatan poster-foto. Beyaz Ruslardan, İtilaf güçlerinden hayal kırıklığına uğrayanların Anadolu'ya kaçtıkları not düşülmüş. Sergide, Beyaz Rus ressam N. Sarafanov'un 1920'li yıllardan İstanbul sokaklarını ve göçmen Beyaz Rus kadınlarını çizdiği resimler dikkat çekiyor" dedi.. 

İstanbul'daki o dönemde kullanılan Rus balesinin kostüm eskizlerinin de sergide bulunduğunu belirten Perinçek şunları söyledi:

"Sergi ikili ilişkiler açısından büyük önem arz ediyor. Türkiye o zor koşullarda Beyaz Ruslara sahip çıktı. Onlar daha sonra Türkiye'den ayrılırken, 'Teşekkürler İstanbul! Bize kollarını açtın, bizi barındırdın, bize iş verdin, canımızı kurtardın! Seni asla unutmayacağız İkinci evimiz gibi buradaydık. Türkiye'de sıcaklık ve samimiyetle karşılaştık' diye şükranlarını sundu. Serginin organizatörlerinin asıl vermek istediği mesajlardan biri bu. Yani teşekkürler İstanbul! Diğer mesaj ise, Beyaz Ruslar o dönem İstanbul'un kültürel hayatında önemli rol oynaması."

Perinçek'in sergide çektiği bazı fotoğraflar:

 

 

 

 

Etiketler:  Rusya