Modern röportajın öncüsü

Modern röportajın öncüsü

24 Şubat 2020 Pazartesi  |   Günlük

Usta yazar Yaşar Kemal'i bundan beş yıl önce, 28 Şubat 2015 tarihinde kaybettik. Yaklaşan yıl dönümü öncesi Kemal, Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) düzenlediği "Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları"nda anılacak. 

Açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun yapacağı toplantıda, eşi Semiha Baban Yaşar Kemal Vakfının çalışmalarını bir sunumla anlatacak. Moderatörlüğünü Turhan Günay üstleneceği toplantıda gazeteci-yazar Fahri Aral, sinema yönetmeni-yazar Arif Keskiner ve gazeteci-yazar Barış İnce konuşmacı olarak yer alacak.

Edebiyatçı kimliğiyle tanınan Kemal, aynı zamanda Türkiye'de modern röportaj yazarlığının öncüsü olarak kabul ediliyor. Yapı Kredi Yayınları 2011 yılında onun hakkında "Röportaj Yazarlığında 60 Yıl" kitabı çıkarmıştı. "Röportaj bal gibi edebiyattır" sözü de ünlü yazara ait.

Kimdir? 

(1926-2015) Adana'da doğdu. Mesleğe 1951 yılında İstanbul'da Cumhuriyet gazetesinin yurt haberler servisinde başladı. Röportajlarıyla geniş ilgi uyandırdı. "Dünya'nın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün" başlıklı dizi röportajı ile Gazeteciler Cemiyetinin Başarı Armağanını kazandı. İlk hikaye kitabı Sarı Sıcak, 1952'de yayınlandı. 1955'de yayınlanan ve ertesi yıl Varlık Roman Armağanını alan İnce Mehmet I ile geniş kitlelere ulaştı. Bu arada Cumhuriyet’te "Bu Pazar" ve "Bu Çarşamba" başlıklı köşe yazıları yayımlanıyordu. 

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilki Orta Direk 1957'de, İkincisi Yer Demir Gök Bakır 1963'te yayınlandı. Aynı yıl Cumhuriyet’ten ayrıldı. Yön, Ant, Yeni Halkçı gazetelerinde köşe yazıları yazdı. (1963- 1969) arasında Türkiye İşçi Partisi'nde etkin görevler üstlendi. Türkiye Yazarlar Sendikasına ve Pen Yazarlar Derneğine kurucu başkan seçildi. 1998 yılında Bordeaux Kitap Fuarı "Ecureuil" ödülüne değer görüldü. 2000 yılında Nobel Ödülüne bir kez daha aday gösterildi. Yaşar Kemal'in 29 dile çevrilen eserlerinin yanı sıra yurtiçi ve dışında çok sayıda ödül ve armağanları var. Strasburg Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesince Fahri Doktor unvanı verildi. 28 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybeden Kemal evli ve bir çocukluydu.

(TGC, Medya Günlüğü)

İlgili yazının linki: http://medyagunlugu.com/haber/roportaj-mi-soylesi-mi-1-46613