Milliyet'ten başarılı bir habercilik

Milliyet'ten başarılı bir habercilik

4 Ocak 2015 Pazar  |   iyi

Bitmeyen kadın cinayetleri Türkiye'nin önemli sorunlarının başında geliyor. Gazeteler zaman zaman bu konuya değiniyor ama istikrarlı olarak güçlü bir tavır aldıklarını söylemek zor.

Bugünkü Milliyet Gazetesi'nde kadın cinayetleri ile ilgili başarılı bir araştırma yazısı var. Birinci sayfada "Evlilik zordu öldürdüm", iç sayfada ise "Erkek şiddeti artarak sürüyor" başlıkları kullanılmış. Burcu Karakaş'ın imzasını taşıyan haberden, 2013'te en az 214 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, bu sayının 2014'te  268'e yükseldiğini öğreniyoruz. Haberde yer alan ilginç bir bilgiye göre, uzmanlar, eşini öldürdükten sonra intihar eden erkeklerin cinnet getirmediğini, aksine cinayetleri planladıkları görüşünde.

Haberde kadın cinayeti işleyen erkeklerin "bahane"lerine de yer verilmiş. Bunlar arasında en çarpıcı olanlardan bazıları şöyle:

-Öldürme hakkımı kullandım. Böyle bir hakkı yeni öğrendim!

-Akşam üzeri eve geldim. Yemek bile hazırlanmamıştı.

-Evlilik bana zor geliyordu. 

Evet, birinci sayfadan anonslanmış ama Milliyet'in bu haberi manşet yapması kuşkusuz konunun daha çok ses getirmesini sağlardı. Yine de, sıkça eleştirdiğimiz Milliyet'i araştırmaya dayanan bu haberi nedeniyle kutluyoruz. Ayrıca, aynı gazetenin bugünkü manşetinde yer alan "Kâr payı" başlıklı manşet özet haberin de ilginç olduğunu ekleyelim.

 

4.1.2015

 

Milliyet'teki haberi okumak için:

http://www.milliyet.com.tr/erkek-siddeti-artarak-suruyor-gundem-1993749/