Milliyet'ten Sami Kohen'e yakışan veda...

Milliyet'ten Sami Kohen'e yakışan veda...

20 Ekim 2021 Çarşamba  |   iyi

93 yaşında kaybettiğimiz Türk basınında dış haberciliğin "babası" sayılan Sami Kohen 70 küsur yıllık meslek yaşamının neredeyse tamamını verdiği gazetesi Milliyet tarafından hak ettiği şekilde uğurlanıyor.

Milliyet Kohen'in ölümünü salı günü çıkan sayısında "Bir çınar devrildi" başlığıyla olması gerektiği gibi manşetten duyurdu. Çarşamba günü (bugün) çıkan Milliyet'in manşetinde "Dünya artık 'Yorum'suz" başlığıyla yine Kohen vardı.

Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı yazısının bir bölümünde şunları söyledi:

"Milliyet mi oydu, o mu Milliyet’ti? Her kuruluş yıl dönümünde gençleri yanına alıp fotoğraf çektirirken, gazetenin yaşıyla kendi yaşını kıyaslayanlara biraz “Eh, vallahi haklısınız” ile “Daha durun bakalım, böyle çok fotoğraf çektiririz” arasında gidip gelen bir yüz ifadesiyle dimdik duran Milliyet’in yaşayan tarihiydi o. Gazeteyi anlamak için geçmişten bugüne yazdıklarına baksanız, köşe yazılarında, mülakatlarında, haberlerinde hem ciddiyeti hem tadında bir mizahı hem de bilgi derinliğini görürdünüz. O yüzden Milliyet kimliğinin vücut bulmuş hali gibiydi aynı zamanda."

Çarşamba günü çıkan Milliyet Kohen'le ilgili çok sayıda habere yer verdi. Tam da olması gerektiği gibi.

Ne yazık ki Milliyet 2010 sonrası elindeki "hazine"nin kıymetini bilememiş ve Kohen'i dış haberler sayfasına mahkum etmişti. Oysa sağlık sorunları bulunan, görme zorluğu çeken Kohen yazılarını yazmak için inanılmaz özveri içinde çalışıyordu.

Kohen son zamanlarda artık yazılarını yazamayacak hale gelince Milliyet Dış Haberler Müdürü Levent Köprülü onunla konuşarak yazılarını söyleşi şeklinde aktarıyor, Milliyet de bunları olması gerektiği gibi birinci sayfadan duyuruyordu.

Çarşamba günü Milliyet'te bir anma düzenlenecek, Kohen'in cenazesi Perşembe günü saat 13.30’da Neva Şalom Sinagogu’nda düzenlenecek törenin ardından Ulus Musevi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İlgili haberler:

https://medyagunlugu.com/haber/saygi-duyulacak-bir-mucadele-49892

https://medyagunlugu.com/haber/75-yildir-daktiloyla-yazan-adam-49023