Milliyet'le beIN Sports'un 'Misli' kapışması

Milliyet'le beIN Sports'un 'Misli' kapışması

27 Haziran 2020 Cumartesi  |   Kötü

Milliyet.com.tr'de, "Beşiktaş taraftarından beIN Sports'a tepki!" başlıklı bir haber yayınlandı.

Önce haberi yorumsuz aktaralım:

"Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan karşılaşma, televizyon yayıncılığında kara bir leke olarak tarihe geçti. Misli.com, seyircisiz maçlarda takımlara maddi destek vermek için karşı tribünlere dev ilan verdi. Ancak beIN Sports, anlaşılmaz bir şekilde Misli.com'un pankartını göstermemek için kamera açılarını adeta mahvetti. Maçları seyredebilmek için her ay hatırı sayılır miktar paralar ödeyen izleyiciler, beIN'in bu keyfi tutumu nedeniyle ilk yarıda Beşiktaş'ın soldan geliştirdiği atakların büyük bölümünü izleyemedi.

İkinci devrede ise bu kez sağ kanat akınları görülmedi. Doğal olarak bu durum büyük tepki çekti. İzleyiciler, sosyal medyadan attıkları yorumlarla yayıncı kuruluşa topa tuttu. Ekranları başındaki futbolseverler, maç yayınlarında teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılan bu dönemde, 90 dakika boyunca beIN Sports'un çağ dışı yayınını izlemek zorunda kaldı."

"Haber" böyle...

Tabii, şaşırtıcı olan kullanılan üslup.

"Kara bir leke", "Mahvetti", "Keyfi tutum",  "Topa tuttu", "Çağ dışı yayın" bir haber metninde yer almaması gereken ifadeler.

Normal bir haberde, en fazla "BeIN Sports'un Misli.com ilanlarını göstermemek için kamera açısını değiştirmesi taraftarların tepkisini çekti" denilmesi yeterdi.

Amacımız elbette, zaten çoğu sporseverin tepki duyduğu yayıncı kuruluşu savunmak değil, haberde kullanılan üslubu eleştirmek.

Doğal olarak Milliyet'in Misli.Com'u neden cansiparane savunduğu sorusu insanın aklına takılıyor.

Bu sorunun cevabı demiroren.com.tr sitesinde.

Buraya bakınca söz konusu kuruluşun Demirören Grubu'na ait olduğunu gördük.

Tıpkı Milliyet gibi!

Böylece Milliyet'in neden "misli misli" tepki gösterdiği ortaya çıkmış oldu...