Miçotakis Türkiye'yi Putin'e şikâyet etti

Miçotakis Türkiye'yi Putin'e şikâyet etti

9 Aralık 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "saldırgan" olarak nitelediği Türkiye'nin Akdeniz'deki eylemlerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e şikâyet etti.  

Devlet haber ajansı TASS'a göre, Putin'le Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya gelen Yunanistan Başbakanı gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgede uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Akdeniz bölgesinde istikrarı baltalayan saldırgan eylemlerde bulunduğunu ileri sürdü. 

Miçotakis, "Bölgesel gelişmeleri, Doğu Akdeniz'de neler olduğunu da görüştük. Muhatabımla çok açık şekilde konuştum. Kendisine Türkiye'nin ne yazık ki sadece kışkırtıcı, tarihi ve coğrafyayı çarpıtan söylemlerde bulunmadığını, aynı zamanda uluslararası hukuku çiğneyen saldırgan eylemler yaptığını ve çoğu zaman bölgede istikrara mayın döşediğini söyledim" dedi.

Ülkesinin uluslararası hukuk çerçevesinde diyaloga her zaman açık olduğunu söyleyen Yunanistan Başbakanı, "Tabii ki Rusya'nın her zaman desteklediği ve desteklemeye devam ettiği deniz hukuku, devletlerarası ihtilafların çözülmesi için vazgeçilmez bir platform" diye devam etti.

Kıbrıs sorununa da değinen Miçotakis, Rusya'nın tutarlı ve yapıcı bir pozisyon sergilediğini vurgulayarak Moskova'ya şükranlarını iletti. Yunanistan Başbakanı, ""Bu, Yunanistan için en öncelikli konu. BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde uygulanabilir bir çözüm hedefine olan bağlılığımızı yineledim" dedi. 

"Ada'da iki devlet kurulması yoluyla bir çözüme ilişkin her türlü tartışma temelden reddedilmelidir" diyen Yunanistan Başbakanı, "Maraş sorununa gelince ise şunun altını çizdim: Türkiye, kapatılan şehrin yerleşimi konusundaki açıklamalarını uygulamaya devam ederse, ne yazık ki, bu konuda herhangi bir ilerleme olasılığını engelleyecektir" diye konuştu.