Metin Göktepe'nin kutlayamayacağı doğum günü

Metin Göktepe'nin kutlayamayacağı doğum günü

10 Nisan 2021 Cumartesi  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, haber peşindeyken güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınıp 28 yaşındayken öldürülen Metin Göktepe’nin doğum günü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. 

TGC'nin mesajı şöyle: 

"Yaşadığı sürece doğruların ve insan odaklı haberciliğin takipçisi olan gazeteci Metin Göktepe’nin doğum gününü kutluyoruz. 

Hayatta olsaydı 53 yaşını kutlayacak olan Metin Göktepe’nin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. 

Doğum gününde basın topluluğumuzun, Göktepe ailesinin, arkadaşlarının acısını paylaşıyoruz. 

Meslektaşımız Metin Göktepe'nin ölümüne neden olan güvenlik görevlilerinin adalet tarafından cezalandırılması, arkadaşlarının, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ve tüm basın meslek örgütlerinin dayanışması sayesinde olmuştu. 

İçinde olduğumuz bu sıkıntılı dönemde bir kez daha hak ve insan odaklı gazetecilik yapmanın ve mesleki dayanışmanın önemini hatırlatıyoruz.” 

Gazetecilik ödülleri

Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen DW Türkçe muhabirleri Fatima Çelik ve Tunca Öğreten'e ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi. 

24'üncü Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nin bu yılki töreni İstanbul'da TGS Akademi binasında gerçekleştirildi. "Yarı aç yarı tokuz: Semt pazarlarının akşamcıları" haberiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen  DW Türkçe muhabirleri Çelik ile Öğreten'e de ödülleri törende verildi. 

Ödül konuşmasında henüz yolun başında olduğunu ve üç senedir sahada çalıştığını belirten Fatima Çelik, aldığı ilk ödülün Metin Göktepe adına verilmesinin için kendisi için bir onur olduğunu ve bundan sonrası için de cesaret verici olduğunu söyledi.

Bu yıl Yazılı Haber Ödülü’nü Gazete Duvar’da 22-26 Aralık 2020 tarihleri arasında yayımlanan “İran sınırında: Kurşunlar ve kurtlar arasında” başlıklı dosya haberiyle Hale Gönültaş kazanırken, 15 Aralık 2020 tarihinde Gazete Duvar’da yayımlanan “Hakkâri’de uzaktan eğitim: ‘Ben yetkili olsam utanırdım’” başlıklı haberiyle Aynur Tekin Görüntülü Haber Ödülü’ne layık görülen isim oldu. Zeynep Kuray da fotoğraf ödülünün sahibi oldu.

Kimdir? 

10 Nisan 1968'de Sivas’ta doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü'ne girdi. 1992 yılının Mart ayında Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde çalışmaya başladı. Yayın hayatı boyunca Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde muhabiri olarak çalıştı, 7 Haziran 1995'te kurulan Evrensel gazetesinde başından itibaren yer aldı. Metin Göktepe, 8 Ocak 1996'da, gazetecilik yaparken gözaltında dövülerek öldürüldü. Metin Göktepe gözaltında öldürülmüş gazeteciler içinde katilleri için mahkumiyet kararı verilmiş ilk gazetecidir. Dava 28 Eylül 2000'de tamamlandığında, beş polis memuruna kastı aşan insan öldürmek ve faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek suçlarından yedişer yıl altışar ay hapis cezası verildi. Fakat mahkum polislerin cezalarının tamamlamalarına 19 Aralık 2000'de yürürlüğe giren Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası engel oldu. Sadece bir polis memuru Yargıtay'ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı.

(TGC, Deutsche Welle Türkçe)